Świętochłowice z kolejną dotacją na drogi. Tym razem osiedle Ustronie.

Do naszego miasta znów popłyną pieniądze na inwestycje drogowe. Przeznaczone zostaną na remont ważnego fragmentu ulicy Dmowskiego na osiedlu Ustronie. Znajdująca się tam droga jest w bardzo złym stanie technicznym, od wielu lat o jej remont zabiegał radny i społecznik Zbigniew Nowak.

Dmowskiego

Mieszkańcy popularnej "Koreji" jeśli chodzi o jakość dróg - lekko nie mają. Osiedle ma już prawie 100 lat, większość znajdujących się tam ulic wymaga mniejszego lub większego remontu. Ale jest dobra wiadomość, ponieważ jeszcze w tym roku rozpocząć się mają prace remontowe na najważniejszym fragmencie ulicy Dmowskiego (wcześniej Hibnera) znajdującym się w obrębie określonym przez ul. Chopina. Przebudowane będą również znajdujące się tam parkingi.

- Na bazie podjętej uchwały, dofinansowanie z Metropolitarnego Funduszu Solidarności otrzymał projekt "Przebudowa drogi gminnej ul. Dmowskiego". To niewątpliwie dobra informacja dla mieszkańców Osiedla Koreja. W ciągu najbliższych miesięcy doskwierające od lat problemy złego stanu nawierzchni drogi oraz uregulowania miejsc parkingowych, zostanie w końcu rozwiązany - napisał na swym oficjalnym społecznościowym prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Od jego zastępcy - Sławomira Pośpiecha dowiedzieliśmy się nieco więcej szczegółów. Poza nawierzchnią ulicy remont obejmie również najbardziej problematyczny odcinek na placu osiedlowym przy budynku Chopina 39, tuż przy punktach handlowych, gdzie od dawna jest problem z parkowaniem. Stan techniczny placu jest w szczególnie złym stanie, a miejsce to należy do najczęściej użytkowanych na całym osiedlu. Powstaną tam docelowo trzy strefy parkingowe. Aktualnie trwają już prace projektowe, które zakończą się z końcem czerwca. W drugiej połowie roku rozpoczną się właściwe prace remontowe.

Gmina Świętochłowice uzyskała na ten remont 333 tysiące zł dofinansowania z Metropolitarnego Funduszu Solidarności. Koszt całej inwestycji będzie wyższy, ile jednak będzie finalnie wynosił wkład własny gminy dowiemy się po zakończeniu projektowania. Dotacja ma być w całości wydatkowana jeszcze w 2021 roku.

Z zaplanowanej inwestycji szczególnie cieszy się Zbigniew Nowak. Znany społecznik, radny i zarazem mieszkaniec Osiedla Ustronie bezskutecznie starał się o ten remont od blisko dziesięciu lat. Składane przez niego pisma w poprzednich kadencjach samorządu pozostawały jednak bez echa. Najwidoczniej osiedle Ustronie nie było przedmiotem zainteresowania poprzednich władz miasta. Dziś jest inaczej i marzenie wielu mieszkańców osiedla wreszcie się spełni.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że po tylu latach starań, doczekamy się tego remontu - cieszy się radny Zbigniew Nowak. - To nie tylko wynik moich własnych starań, ale również wielu mieszkańców osiedla, dlatego w najbliższym czasie chcę zorganizować specjalne spotkanie w tej sprawie. Wiadomo już, że remont obejmie teren, który należy do miasta, ale dostrzegam tu również szansę, aby zachęcić do udziału w tej inwestycji znajdujące się w pobliżu wspólnoty mieszkaniowe, do których należą przyległości, które być może udałoby się przy okazji remontu drogi także wyremontować. To są fragmenty dojazdów, chodniki. Kolejną korzyścią może być również wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na całej długości ulicy, o który również zamierzam zawnioskować - dodaje świętochłowicki radny.

czytaj więcej:

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Złota jesien

Co dalej z pracownikami Złotej Jesieni? Znamy powody zmian

Konferencja Silesia 2030

Konferencja SILESIA 2030 o wyzwaniach woj. śląskiego

Nagranie audycji dla TVP Katowice w Szkole Podstawowej nr 17 w Świętochłowicach

Świętochłowicka Szkoła Podstawowa nr 17 w TVP3 Katowice

Peron na dworcu PKP w Świętochłowicach

W Świętochłowicach może powstać nowy, osobny...