Remonty dróg w Świętochłowicach. Zobacz, jak wiele udało się zrobić od 2019 roku

W Świętochłowicach dużo się dzieje, jeśli chodzi o remonty infrastruktury drogowej, a szczególnie w ostatnich dwóch - trzech latach. Choć te największe dopiero przed nami, bo w tym roku rozpocznie się remont ulicy Łagiewnickiej i ulicy Przemysłowej (ze zjazdem z DTŚ), nasze miasto i tak ma się czym pochwalić. Zobaczcie, co się już udało, a co dopiero przed nami.

Aktualnie trwa kolejna drogowa inwestycja w naszym mieście. To remont ważnego skrzyżowania w centrum, ulic Polnej i Pocztowej. Prace wykonuje miejska spółka MPUK, na podstawie zlecenia z Urzędu Miejskiego, w ramach tzw. "In house". Ta formuła pozwala samorządom na zlecanie robót własnym spółkom bez przetargów. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą spokojnie funkcjonować, zatrudniając do takich prac najczęściej mieszkańców naszego miasta. Zdjęcia z tej inwestycji znajdziecie w naszej galerii, na dole artykułu.

Z informacji, jakie posiadamy wynika, że wykonywana jest tam wymiana nawierzchni. Wyfrezowano tarczę skrzyżowania, na którą nałożono nowe warstwy nawierzchni. Jednocześnie MPUK prowadzi także inne prace, to utwardzanie pobocza przy ul. Powstańców Śląskich oraz utwardzanie podwórza znajdującego się przy ul. Świerczyny w Lipinach, wraz z montażem ażurowej kostki (zdjęcie poniżej).

Fot. MPUK Świętochłowice

Wiemy również, że wkrótce rozpocznie się kolejna drogowa inwestycja. To będzie remont odcinka ulicy Sikorskiego, znajdującego się pomiędzy wlotem z ul. 1 Maja a skrzyżowaniem z ul. Górniczą.

Co udało się zrobić w tej kadencji samorządu?

Sporo, bo to kilkanaście już zakończonych inwestycji. Pierwszą z nich była budowa miejsc postojowych przy ul. Krasickiego w Piaśnikach, której wartość wyniosła ponad 174 tys. zł. Oddano je do użytku w styczniu 2019 roku. W tym samym roku przebudowywano drogi gminne (ul. Wiśniowa i Bukowa) a także drogi powiatowe (ul. 1 Maja i Bytomska). Na ten cel gmina wydała ponad 1,2 mln. zł. Przy okazji wykonano także remont fragmentu nawierzchni przy Salezjańskim Zespole Szkół.

Kolejne dwie inwestycje nie były realizowane przez gminę Świętochłowice. To przebudowa ulicy Wolnego, zrealizowana na koszt Arcellor Mittal, a także renowacja nawierzchni przy ul.Kościelnej, za którą odpowiadały chorzowsko - świętochłowickie wodociągi.

Rok 2020 przyniósł Świętochłowicom przede wszystkim słynną przebudowę ulicy Metalowców, wraz z rondem na Zgodzie. Pochłonęła ponad 3,1 mln zł. To duża inwestycja, która zdecydowanie poprawiła komfort korzystania w centrum i na Zgodzie.

Fot. MPUK Świętochłowice

Kolejną ważną realizacją był remont drogi osiedlowej - ulicy Ślęzan na Osiedlu Brzezina. Koszt tej pracy to prawie 620 tys. zł. W tym samym roku wykonano również tzw. Bezpieczny Szkolny Przystanek, przy SP1 w Piaśnikach, a także remont nawierzchni ulicy Szkolnej, na odcinku od Polnej do Granitowej, oraz remont chodnika w ciągu ulicy Zburzyckiego.

Rok 2021 rokiem przełomowym. Co nas jeszcze czeka?

Obecny rok rozpoczął się od remontu rozsypujących się schodów prowadzących do tunelu z Uroczyska na tzw. Planty. Wiosna była czasem intensywnych prac związanych z wyjątkowo ciężką zimą. Nawierzchnia dróg naprawiana była w wielu miejscach naszego miasta. Najwięcej pracy wykonano przy ul. Ślęzan, gdzie istniała konieczność wymiany nawierzchni od wjazdu z ul. Bytomskiej aż do granicy z Chorzowem.

Nie da się ukryć, że całe Świętochłowice czekają na rychłe rozpoczęcie dwóch największych drogowych inwestycji od wielu lat. To upragniony remont całej ulicy Łagiewnickiej, który będzie prowadzony wspólnie z Tramwajami Śląskimi, łącznie z wymianą torowiska i budową nowych peronów.

To również przebudowa ulicy Przemysłowej, która połączy Lipiny z Drogową Trasą Średnicową, uwalniając przy okazji tereny inwestycyjne przy tzw. Uroczysku. To wszystko czeka nas jeszcze w tym roku, a Świętochłowice, podobnie jak obecnie Chorzów - będą wielkim placem budowy.