Rośnie ilość pojazdów w polskich miastach. Świętochłowice w nowym rankingu

Z każdym kolejnym rokiem, liczba samochodów i innych pojazdów w miastach drastycznie wzrasta, a miasta są coraz bardziej zakorkowane. Potwierdzają to najnowsze dane rankingu zmotoryzowania, który opracował rankomat.pl. Wiemy, jak w tym zestawieniu wypadają Świętochłowice.

Korek dts

O wyborze bardziej ekologicznego środka transportu, słyszy się coraz częściej. Powstają liczne kampanie, nakłaniające do podróży np. koleją. Dlatego też w miastach powstają coraz częściej centra przesiadkowe, takie w przyszłości jest planowane również w Świętochłowicach na mijance. Powód jest oczywisty, to chęć odkorkowania miast, co widać szczególnie na Śląsku. Rozwiązania, które są projektowane, mają zapewnić zwiększenie efektywności komunikacji miejskiej, to również względy ekologiczne. Wszak czym więcej samochodów, tym gorsza jakość powietrza.

Eksperci przeanalizowali wszystkie rodzaje pojazdów mechanicznych - samochody osobowe, ciężarowe a także motocykle. Dane zebrano z 66 miast na prawach powiatu. Wykorzystano dane GUS informujące o poszczególnej liczbie pojazdów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak to wygląda w Świętochłowicach?

W naszym mieście, na tysiąc mieszkańców zarejestrowanych jest 576 pojazdów. Daje to 62 miejsce w rankingu na 66 miast. Niższy poziom w naszym regionie mają Bytom i Chorzów, odpowiednio 564 i 539 pojazdów. W całej Polsce - najlepiej wypada Wałbrzych. To jedynie 391,1 zarejestrowanych pojazdów na tysiąc mieszkańców. W województwie śląskim, najbardziej zmotoryzowane są oczywiście Katowice, z wynikiem 928,4. W całym kraju to Przemyśl - 954.

Do głowy przychodzi pytanie, jakie w ogóle to ma znaczenie? Oprócz dużego natężenia ruchu, większego prawdopodobieństwa wystąpienia różnych zdarzeń drogowych, czy wyższej emisji spalin do otoczenia, chodzi także o kwestie finansowe. Więcej samochodów, w najprostszym ujęciu oznacza - wyższe OC.

- Poziom zmotoryzowania mieszkańców może wpływać na cenę ubezpieczenia OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe określając wysokość składki, biorą pod uwagę natężenie ruchu czy liczbę wypadków w okolicy. Jednocześnie to jedne z wielu czynników analizowanych przez ubezpieczycieli. Bardzo ważne dla nich są również m.in. dane kierowcy i pojazdu. M.in. dlatego w Bytomiu mniejszym mieście niż np. Katowice, jest tańsze OC – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.

Opracowano na podstawie danych z rankomat.pl