Rusza budżet obywatelski 2022. Jakie atrakcje wybiorą mieszkańcy?

Głosowania na projekty złożone w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego, z roku na rok są coraz bardziej emocjonujące. Nie mamy wątpliwości, że kolejny znów przyniesie rekord głosów. Właśnie ogłoszono, kiedy rozpocznie się tegoroczna edycja.

Budzet

Urząd Miejski w Świętochłowicach ogłosił właśnie, że 7 czerwca rusza etap zgłaszania projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. Na propozycje mieszkańców Świętochłowic urzędnicy będą czekać do 2 lipca.

Urzędnicy zapraszają wszystkich zainteresowanych złożeniem wniosku na Świętochłowicki Dzień Dziecka 2021, podczas którego przedstawiciele Urzędu będą odpowiadać na wszelkie pytania, pomogą w prawidłowym wypełnianiu wniosków oraz doradzą, jakie projekty można zrealizować w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Warto zastanowić się już dziś, jakie potrzeby są w okolicy naszego zamieszkania. Z pewnością tradycyjnie będą składane projekty kolejnych placów zabaw, skateparków i miejsc do rekreacji. To zwykle najpopularniejsza pula projektów w takich głosowaniach, nie tylko zresztą w Świętochłowicach. Dotychczas kilka razy pojawiały się propozycje tzw. wybiegu dla psów, lecz nie zyskały odpowiedniej popularności.

Tak było rok temu. Jak będzie teraz?

W głosowaniu, które trwało od 30 października do 6 listopada 2020 roku wzięło udział prawie 6 tys. świętochłowiczan. Mieszkańcy zgłosili 31 propozycji zadań. Ostatecznie, po weryfikacji, mieszkańcy mogli oddawać głosy na 22 projekty (13 zadań inwestycyjnych i 9 społecznych). Głosowanie rozpoczęło się 30 października i trwało do 6 listopada br.

Najwięcej głosów wśród projektów inwestycyjnych zdobył projekt „Skate Park Lipiny” (1167 głosów) który do końca konkurował z podobnym projektem dotyczącym osiedla Brzezina w Chropaczowie. Wśród zadań społecznych mieszkańcy najchętniej głosowali na „Darmowe zajęcia judo dla dzieciaków” (294 głosy). Kolejne wybrane do realizacji zadania, to te, które mieściły się w puli środków przeznaczonych na realizację danych zadań (1 000 000 zł na zadania inwestycyjne, 250 000 zł na zadania społeczne) po odliczeniu wartości zwycięskich projektów. Oddano w sumie 5 922 głosów z czego 244 okazało się nieważnych. Przez Internet oddano 4 105 głosów (72%), natomiast 1 573 było głosów papierowych.

Do realizacji zostało wybranych łącznie 8 projektów (4 inwestycyjne i 4 społeczne). Zadania inwestycyjne to:

  • nowoczesny skate park w Lipinach,
  • zakup sprzętu do działań ratowniczo – gaśniczych dla Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • rozbudowa placu zabaw na Skałce,
  • edukacyjny plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 19 im. Bolesława Chrobrego w Świętochłowicach – Lipinach.

Wśród zadań społecznych zwyciężyły:

  • darmowe zajęcia judo dla dzieciaków,
  • powszechny dostęp do rozwoju sportowego dla dziewczyn z miasta Świętochłowice,
  • projekt “Mężczyźni w Centrum”,
  • Tydzień Seniora w Świętochłowicach.

Zachęcamy naszych czytelników do udziału w tegorocznej edycji, zapraszamy również do komentowania - zarówno na naszym portalu (pod artykułem), jak również w naszych mediach społecznościowych.