Sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Co uchwalono?

Wyższe podatki, ale także większe dopłaty i dotacje. W poniedziałek, 30 listopada, odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach.

Rada miejska swietochlowice

Finansowa sytuacja Świętochłowic jest zła i niestety odbija się to na mieszkańcach. Jak podkreślają władze miasta spłacane są długi powstałe w poprzednich kadencjach, a dodatkowo w związku z pandemią mniejsze są wpływy do miejskiej kasy.

Wyższe podatki od nieruchomości i gruntów

- Dlatego radni zdecydowali się nieznacznie podnieść podatki od nieruchomości i gruntów. Podatki od budynków mieszkalnych wzrosną o 4 grosze, a od gruntów o 2 grosze. O 94 grosze wzrośnie podatek od lokali i o 4 grosze od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

W praktyce, jak wyliczają urzędnicy, właściciel mieszkania o powierzchni użytkowej 55 m2, z gruntem o powierzchni 60 m2, zapłaci 28 groszy miesięcznie więcej, co daje sumę 3,40 zł na rok.

- Czy to dużo? Dla właściciela mieszkania na pewno nie, ale miastu ten wpływ jest potrzebny. 3 złote i 40 groszy to wkład mieszkańca w rozwój Świętochłowic – podkreślają urzędnicy.

Im większa nieruchomość, tym wyższa podwyżka i podatek. Dla domu o powierzchni 100 m2, z gruntem o powierzchni 350 m2, będzie to rocznie 11 zł więcej. Właściciel firmy o powierzchni użytkowej 900 m2 i terenu o powierzchni 2000 m2 zapłaci przez rok o 926 zł więcej.

Większe dopłaty do wymiany pieców...

Świętochłowiccy radni zdecydowali także o podniesieniu dopłat do wymiany kotłów na inne niż węglowe. Do tej pory było to 2,5 tys zł, a będzie 3 tys. zł.

- Jeśli na taką zmianę zdecydują się wszyscy mieszkańcy danej kamienicy, kwota dopłat wzrośnie z obecnych 7000 zł do 9000 zł. Dopłata do termomodernizacji budynku w zasobach miejskich to natomiast 36 000 zł – informuje świętochłowicki magistrat.

...i dotacje do żłobków

Wzrosną także dotacje dla rodzin, których dzieci uczęszczają do żłobków i klubów dziecięcych w Świętochłowicach. Najbiedniejsze rodziny, których dochód nie przekracza 1000 zł brutto na osobę mogą liczyć na 350 zł dotacji. Przy dochodzie od 1001 do 1500 zł na osobę będzie to 200 zł, a dla pozostałych 100 zł.

Na początku listopadowej sesji była dyrektor Muzeum Powstań Śląskich, Halina Bieda, podziękowała władzom miasta za współpracę.

fot. UM Świętochłowice