Spacer po Lipinach w ramach projektu Familoki 2.0 był strzałem w dziesiątkę!

W zeszłą niedzielę w Lipinach zrobiło się tłoczno i gwarno. A to za sprawą wydarzenia „Spacer po Lipinach”, które wiąże się z projektem „Familoki 2.0”. Na ten niezwykły spacer przyszło ponad 60 osób!


Familoki to projekt poświęcony odkryciu i zaprezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących osiedli robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia. Celem projektu jest rozpowszechnienie mało znanych miejsc o znaczeniu historycznym. Na profilu Familoków na portalu Facebook udostępnione są informacje o familokach wraz ze zdjęciami i ciekawostkami. Dzięki przedstawianym informacjom można zaznajomić się, odkryć historię i kulturę istniejących osiedli robotniczych.

Tym razem około 60-osobowa grupa osób spacerowała po Lipinach, miejscu niecieszącym się dobrą opinią, choć z ciekawą historią. Podczas spaceru uczestnicy zobaczyli m.in.: gdzie mieszkańcy chodzili do szkoły, gdzie odbywały się targi i odpusty oraz jak szkody górniczy wpłynęły na kształt dzielnicy. Nie zabrakło odwiedzenia miejsc, gdzie Lipiny stały się planem filmowym, ratusza, miejscowego kościoła pw. Św. Augustyna, miejsca dawnej Huty Cynku Silesia, dawnych domów robotniczych dla pracowników pobliskich zakładów.

Wycieczka trwała około 2 godzin, udział był bezpłatny.

Organizatorem projektu jest Instytut Pracy i Edukacji. Projekt Familoki 2.0 jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy do śledzenia profilu Familoków na Facebooku. Już wkrótce pojawią się tam wszystkie informacje na temat zbliżających się wycieczek po osiedlach robotniczych!