Staw Kalina w Świętochłowicach. Praca wre, powstaje już bariera szczelinowa

Kalina

Na stawie Kalina trwa projekt remediacji tego zbiornika. Postępy prac na zbiorniku śledzi specjalny profil społecznościowy, założony przez jednego z mieszkańców. To swego rodzaju fotoreportaż prowadzony na bieżąco z realizacji zadania.

W kwietniu br. rozpoczęły się już prace przy budowie ściany szczelinowej, której przyszłym zadaniem jest odgrodzenie zbiornika od zanieczyszczającej go hałdy. Ta budowa już trwa, na miejsce zjeżdża coraz więcej ciężkiego sprzętu. Powstał również specjalny - nowy zjazd na teren stawu, od znajdującej się w pobliżu ul. Nowej.

Oficjalnie, pozwolenie na budowę uprawomocniło się 1 kwietnia i tegoż dnia rozpoczęły się prace na zbiorniku. Warto przypomnieć, że stało się to aż o trzy miesiące wcześniej, niż zostało to pierwotnie zaplanowane. Tak szybki termin to wynik maksymalnej efektywności, z jaką prowadzone były prace projektowe i przygotowawcze. Wykonanie bariery ma trwać ok. 2 miesięcy

Ile to będzie kosztować?

Szacowany koszt remediacji świętochłowickiego stawu Kalina, czyli usunięcia zalegających tam zanieczyszczeń, to koszt ponad 60 mln zł. Miasto ma zapewnione finansowanie realizacji projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Swój udział w remediacji mają także pieniądze w dyspozycji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Ponad 5 mln zł dotacji i 2,7 mln zł pożyczki – to pieniądze z tego funduszu, które pomogą w oczyszczeniu stawu Kalina w Świętochłowicach. Umowy w tej sprawie, jeszcze w grudniu 2020 roku podpisali prezydent Świętochłowic Daniel Beger oraz prezes Tomasz Bednarek.

Będzie tam miejsce przyjazne dla mieszkańców

Pamiętajmy również, że poza samą remediacją, inwestycja zakłada również stworzenie w obrębie stawu miejsca do wypoczynku i rekreacji. W okolicy stawu wybudowane zostaną m.in.: plac zabaw, boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne, siłownia plenerowa, wybieg dla psów oraz skatepark.

Fotografia dzięki uprzejmości strony "Staw Kalina Świętochłowice". Autor: Mateusz Janiszewski

Kolejny tydzień przynosi kilka nowych zdjęć z budowy. Trwa budowa ściany szczelinowej, na miejscu coraz więcej sprzętu....

Opublikowany przez Staw Kalina w Świętochłowicach Niedziela, 25 kwietnia 2021