Świętochłowice będą wielkim placem budowy. Miasto dostało ogromne pieniądze na inwestycje drogowe

Kasa

Tak ogromnych pieniędzy na inwestycje nie pozyskał jeszcze żaden świętochłowicki samorząd. Zanosi się na to, że Świętochłowice staną się jednym wielkim placem budowy.

Dwie doskonałe dla mieszkańców Świętochłowic informacje zdominowały przestrzeń publiczną naszego miasta. Pierwsza dotyczy kolejnych niemal 23 milionów złotych, które zostały wczoraj przyznane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Druga to dzisiejsze podpisanie umowy na przebudowę ul. Przemysłowej w Lipinach wraz z wykonaniem zjazdu z Drogowej Trasy Średnicowej. Wykonawcą tej inwestycji będzie firma Drogopol, która w postępowaniu przetargowym złożyła najkorzystniejszą ofertę.

Miliony spływają, a to jeszcze nie koniec

Można śmiało postawić tezę, że obecna kadencja samorządu na pewno zapisze się w historii najwyższą wartością pozyskanych środków na inwestycje. To efekt pragmatycznej polityki współpracy, jaką prowadzi się w Świętochłowicach od 2019 roku. Lokalni politycy otwarli się na współpracę z władzą krajową i regionalną, lobbują za tym, co planują, starają się zainteresować Świętochłowicami każdego, kto ma wpływ na decyzje związane z przydzielaniem środków dla samorządów.

Zgodnie z przysłowiem: jak dbasz - tak masz, czynione są starania, w celu wyciągnięcia Świętochłowic z zapomnienia, a najlepszym ku temu sposobem jest przyciągnięcie uwagi dobrymi i przemyślanymi projektami, koncepcjami i planami. O tym, że ta dobra praca daje dobre efekty świadczą liczby, bo jest się czym pochwalić. Tylko w ostatnich kilku miesiącach miasto pozyskało m.in.:

  • 28 milionów złotych na 7 kluczowych inwestycji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
    (Zjazd z DTŚ, remonty ulic Łagiewnickiej i Zielonej, projekt hali sportowej, nowe boiska na Skałce i w SP5, Przebudowa MDK)
  • 5 mln zł do wykorzystania w projekcie remediacji Stawu Kalina
  • 1 mln zł na modernizację sanitariatów w 75 mieszkaniach w zasobie komunalnym
  • 22.5 mln zł do wykorzystania na inwestycje drogowe (DTŚ, ul. Łagiewnicka)

- Współpraca z rządem przynosi realne korzyści dla rozwoju naszego miasta. Krok po kroku, za chwilę staniemy się dużym placem budowy, który wykreuje nowy wizerunek miasta w ciągu kilku najbliższych lat - napisał na oficjalnym profilu Daniel Beger - prezydent Świętochłowic.

Kwestią czasu są kolejne środki finansowe, jakie mogą do Świętochłowic spłynąć, szczególnie na nowe inwestycje mieszkaniowe i działania rewitalizacyjne. Wszystko zaczyna się jednak od dróg.

Pierwsza umowa już podpisana

Za 18 miesięcy zostanie oddana do użytku przebudowana ul. Przemysłowa, która zostanie połączona z Drogową Trasą Średnicową. To kluczowa inwestycja, dzięki której nie tylko odciążony zostanie ruch w północnej części ul. Bytomskiej, ale przede wszystkim odblokowane zostaną tereny inwestycyjne, które dziś są nieużytkami. Nowy zjazd z Drogowej Trasy Średnicowej już przyciąga uwagę inwestorów.

Inwestycję realizować będzie Grupa DROGOPOL, jedna z największych firm z polskim kapitałem w sektorze budownictwa drogowego na Śląsku. Co ważne - wykonawca to sprawdzony również w Świętochłowicach, gdzie wykonywał już inwestycje drogowe. Doskonałą pracę w przygotowaniu tej inwestycji wykonało Biuro Dróg i Mostów, co na specjalnej konferencji z podpisania umowy podkreślił Wiceprezydent Sławomir Pośpiech:

– Cieszy mnie fakt, że dzięki profesjonalnemu podejściu specjalistów z Biura Dróg i Mostów Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach, miasto skutecznie pozyskuje środki na kolejne, ważne inwestycje.

Świętochłowice będą wielkim placem budowy

Tak wielka ilość inwestycji, które będą realizowane w relatywnie krótkim czasie spowoduje, że miasto w wielu miejscach będzie placem budowy. Czekają nas w związku z tym również niedogodności. Musimy jednak przejść przez te działania cierpliwie, bo efekt końcowy każdej z inwestycji będzie efektem na długie lata. Z pewnością Świętochłowice za kilka lat zdecydowanie poprawią dzięki nim swój wizerunek.