Świętochłowice chcą odroczenia składki na komunikację publiczną. Chodzi o blisko 3 mln zł!

Budżet Świętochłowic ucierpiał z powodu koronawirusa. Władze naszego miasta zwróciły się więc do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o odroczenie terminu składki na komunikację publiczną.

Bana swiony

Świętochłowice są wśród sześciu miast, które zawnioskowały o odroczenie terminu płatności składki na komunikację publiczną za ten rok. Dla kasy miasta to spora kwota, która wynosi prawie 3 mln złotych.

- W lutym widzieliśmy już światło w tunelu i finanse miasta się ustabilizowały. Później okres pandemii sprawił, że dużo kosztów trzeba było przerzucić na zwalczanie koronawirusa, co spowodowało, że zaczęliśmy tracić płynność finansową i musieliśmy wystąpić z takim wnioskiem – mówił, w wywiadzie dla Radia eM, prezydent Świętochłowic, Daniel Beger.

Miasta metropolii zalegają ponad 30 mln zł za komunikację publiczną

Wśród miast, które także złożyły taki wniosek są: Bytom, Tarnowskie Góry, Mysłowice, Ruda Śląska i Lędziny. Ponadto trzy miasta, które muszą dopłacić do przewozów za rok ubiegły (Chorzów, Katowice i Ruda Śląska) także poprosiły o wydłużenie terminu spłaty.

- W swoich wnioskach gminy wskazują przede wszystkim na nagłe i niemożliwe wcześniej do przewidzenia pogorszenie się ich sytuacji ekonomiczno- gospodarczej, spowodowanej ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, a co za tym idzie - znaczącym ubytkiem dochodów i obniżeniem płynności finansowej. Dodatkowo stan pandemii przekłada się na wzrost wydatków, które gminy muszą ponieść w celu zapobiegania jej skutkom. – informuje Kamila Rożnowska, rzeczniczka prasowa GZM.

Do tej pory wydane zostały cztery pozytywne decyzje ws. odroczenia terminów płatności i dotyczą one Bytomia, Tarnowskich Gór, Lędzin oraz Rudy Śląskiej. Składki muszą zostać uregulowane najpóźniej do 31 grudnia 2020 roku. W przypadku pozostałych wniosków, prowadzone jest jeszcze postępowanie. Jak podkreśla GZM prolongata terminów płatności nie wpłynie na liczbę połączeń autobusowych i tramwajowych.

czytaj więcej:

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Policja

Świętochłowice. Najpierw ją szarpał i dusił,...

Grypa

Duże zmiany w terminarzu szczepień na Covid-19....

Zus

Emerytury mogą być wyższe. To przez krótszy...

Ssssss

Duże pieniądze dla Świętochłowic na likwidację...