Świętochłowice dobrze przygotowane do akcji "Zima"

Zima

Już pierwsze dni okazałych opadów śniegu pokazały, że Świętochłowice do trudnego zimowego sezonu przygotowały się dobrze. Systematycznie odśnieżane są drogi i miejsca użyteczności publicznej, za które odpowiada gmina.

Nieco gorzej jest na osiedlach w których obowiązek odśnieżania mają spółdzielnie mieszkaniowe, ale i tu miejmy nadzieję, że niebawem sytuacja się poprawi.

Urząd miejski przygotował dla mieszkańców szczegółowe informacje o zakresie i terminarzu prac, które przy akcji zima prowadzą miejskie służby, w tym szczególnie Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Do tegorocznej akcji "Zima" zadysponowano m.in.

  • 5 samochodów z pługami i posypywarkami,
  • 2 ciągniki z pługami,
  • 4 ciągniki z pługami i posypywarkami,
  • 1 mikrociągnik z pługiem,
  • 3 samochody patrolowe do kontroli dróg,
  • 3 ręczne odśnieżarki,
  • około 45 osób do ręcznego odśnieżania (liczba się zwiększy w razie potrzeby).

Na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych zmagazynowane zostało także ok. 200 ton soli i ok. 150 ton piasku. Jeśli będzie taka potrzeba, środki te będą uzupełniane na bieżąco. Przedsiębiorstwo trzyma rękę na pulsie, w akcję zaangażowanych jest w trybie ciągłym 26 pracowników, a kolejnych 35 pracuje przy odśnieżaniu miejsc niedostępnych dla ciągników. Wyznaczony dyspozytor akcji zimowej reaguje na wszelkie zgłaszane problemy, pod całodobowymi numerami, jakie są umieszczone na stronie internetowej MPUK.

Taki stan rzeczy cieszy, bo pokazuje o poważnym podejściu gminnych służb. Ale mieszkańcy cieszą się też z samego faktu obecności śniegu, wszak w ostatnich latach mieliśmy go jak na lekarstwo. Trwają jeszcze ferie, mieszkańcy - a szczególnie najmłodsi wykorzystują zatem możliwość zabawy na świeżym powietrzu. Powodzeniem cieszą się mniejsze i większe górki, gdzie można np. pozjeżdżać na sankach, dlatego warto mieć na uwadze, że śnieg w takim mieście jak Świętochłowice nie spadł wyłącznie po to, żeby od razu zewsząd go usuwać. Dajmy się nim też trochę nacieszyć.

Przygotowano również mapy odśnieżania dla każdej z dzielnic, za pomocą których można dowiedzieć się, jak zostały wyznaczone poszczególne kategorie i priorytety tegorocznej akcji.

  • I kategoria – najważniejsze drogi w mieście – nie dopuszcza się na nich występowania zasp śnieżnych i zajeżdżonej warstwy śniegu również podczas opadów i zamieci śnieżnych;
  • II kategoria – może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruchu;
  • III kategoria – może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych.

Foto i grafiki: Urząd Miejski w Świętochłowicach

czytaj więcej:

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Mcdonald

Nowy McDonald’s buduje się przy średnicówce. To...

Policja

Płaciła fałszywymi pieniędzmi. Czy rozpoznajesz...

Niedzielski

Lockdown w całym kraju. Niedzielski zapowiadał...

Ledy

Świętochłowickie szkoły i przedszkola z nowym...