Tarcza

Świętochłowice dostaną ponad 2 mln zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych

Świętochłowice otrzymają ponad 2 mln zł z Tarczy Antykryzysowej dla samorządów. Czek na tę kwotę oficjalnie wręczył dzisiaj władzom naszego miasta poseł Marek Wesoły. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w mieście.

Nasze miasto otrzyma 2 311 088 zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych, w ramach Tarczy Antykryzysowej. Poseł Marek Wesoły, podczas dzisiejszej konferencji prasowej, oficjalnie wręczył czek na tę kwotę wiceprezydentowi Adamowi Trzebinczykowi. Środki pochodzą z Funduszu Inwestycji Samorządowych, docelowo mają zostać przeznaczone na realizację inwestycji w mieście.

- Przekazane środki pozwolą Świętochłowicom realizować inwestycje. Mam nadzieję, że będą rekompensatą za straty spowodowane koronawirusem - mówił Marek Wesoły podczas dzisiejszej konferencji. - Tarcza antykryzysowa dla samorządów, czyli Samorządowy Fundusz Inwestycyjny, jest programem skierowanym do wszystkich. Każda gmina, nawet ta najmniejsza, otrzyma środki - dodaje.

Z Funduszu Inwestycji Samorządowych będą przekazywane dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych trafi do samorządów. Kwoty dotacji są przyznawane w zależności od wydatków majątkowych oraz zamożności gmin i powiatów.

- Przekazane kwoty mogłyby być w gminach ubytkiem ze względu na kryzys spowodowany koronawirusem. Myślę, że Świętochłowice pozytywnie wykorzystają przydzielone środki. Pozwolą one uchronić miejsca pracy w Świętochłowicach. - twierdzi Marek Wesoły.

Pieniądze z funduszu będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, czyli m.in. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację czy budowę żłobków, dróg. Wnioski o dofinansowanie będą kierowane do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Środki mają trafić do samorządów w ciągu kilku tygodni, w formie przelewów bez zbędnej biurokracji.

- Sytuacja w Świętochłowicach po byłym prezydencie generalnie jest bardzo trudna - wyjaśnia Adam Trzebinczyk, wiceprezydent Świętochłowic. - Pieniądze zostaną przeznaczone jako wkład pod inwestycje. Staramy się ustabilizować sytuację finansową w mieście. Tarcza daje nam to szansę. Mamy dwa miesiące, żeby zastanowić się na co w pierwszej kolejności przyznać środki. We wrześniu złożymy wniosek - dodaje.

Świętochłowice pozyskują środki nie tylko z funduszy rządowych. - Ostatnio otrzymaliśmy pomoc od marszałka. Są to pieniądze przeznaczone na szpital. Nasze miasto dostało najwyższą kwotę - 800 tys. zł - wyjaśnia Adam Trzebinczyk. Środki te mają zostać przeznaczone na rozbudowę izby przyjęć oraz zakup nowego ambulansu.

czytaj dyskusję

Polecamy: