Świętochłowice na Netflixie. Świadectwo obozowej historii w filmie "Zgoda"

Dzięki platformie Netflix, teraz w domowym zaciszu oglądać możemy film oparty na kanwie historii obozowej miłości, umiejscowionej w świętochłowickim obozie "Zgoda".

Kadr z filmu "Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego

Perspektywa obozowej rzeczywistości została ukazana w filmie „Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego. Obraz miłości w czasach zarazy, brutalna rzeczywistość pracy w obozie, to wszystko ma miejsce w 1945 roku u schyłku II wojny światowej na Śląsku, w Świętochłowicach.

Tytułowy obóz, założony w Świętochłowicach na Śląsku stanowi miejsce, w którym UB pod pretekstem zemsty na zdrajcach Polski, dokonuje czystek wśród przeciwników politycznych. Warto wspomnieć, że obóz pracy „Zgoda” działał wzdłuż ulicy Wojska Polskiego w Świętochłowicach od końca lutego do listopada 1945 r. W czasie wojny znajdował się tu nazistowski obóz koncentracyjny Eintrachthütte, filia KL Auschwitz. Świętochłowice były swoistym "zagłębiem obozowym" na Górnym Śląsku. W trakcie wojny obok Eintrachthütte funkcjonowało tu dziewięć innych obozów.

Fabuła to boleść i miłość

Z pozoru otwierający film obraz trojga przyjaciół ukazuje, z jakim ponurym rozdziałem historii przyszło się mierzyć bohaterom. Opowieść o bolesnej części własnej historii osadzona w realiach wojennych splata się z miłosnym trójkątem głównych postaci.

Widzimy postać Franka (Julian Świeżewski), który podejmuje pracę w obozie koncentracyjnym, by uratować ukochaną Annę - więźniarkę (Zofia Wichłacz). I tak Franek staje się obozowym strażnikiem. Obok tej dwójki mamy także ich niemieckiego przyjaciela, Erwina (Jakub Gierszał), w którym z kolei kocha się Anna.

Reżyser "Zgody" skupia się na tym, aby ukazać historię genezy zła i pokazuje, że w określonych warunkach każdy z nas stoi wobec wyborów, często skrajnych, lub działa wobec radykalnych niejasnych motywów. Gdy chodzi o granice ludzkiej przyzwoitości nowa rzeczywistość obnaża, iż bohaterami targają najbardziej mroczne instynkty.
Wśród obsady znajdziemy znane i lubiane nazwiska takie jak: Danuta Stenka, (grająca matkę Franka) czy Wojciech Zieliński, który wcielił się w postać Salomona Morela (komendanta obozu w Świętochłowicach) , a także wspomniani aktorzy (nieco młodszego pokolenia) w rolach głównych: Julian Świeżewski, Jakub Gierszał i Zofia Wichłacz.

Ten film był nagradzany

Scenariusz "Zgody" Małgorzaty Sobieszczańskiej otrzymał III nagrodę w konkursie Script Pro 2012. Za kamerą stanął Walentyn Wasjanowicz, ukraiński operator, autor zdjęć do nagrodzonego w Cannes filmu "Plemię".
"Zgoda" zdobyła także wiele prestiżowych nagród:

  • nagrodę w sekcji "First Look" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno (dla filmu polskiego w fazie postprodukcji)
  • nagrodę za najlepszą reżyserię w Konkursie Głównym 41. MFF w Montrealu
  • nagrodę "Odkrywcze Oko" na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Film był także nominowany do Złotych Lwów 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - nagroda za kostiumy dla Agaty Culak oraz Złotego Kangura (nagroda australijskich dystrybutorów) dla Jakuba Gierszała.

Zdjęcia do filmu nie trwały długo, bo tylko 22 dni - od początku października do połowy listopada 2015 roku. Wśród innych scen kręconych na Śląsku znalazła się także zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu. Tam zresztą głównie film był kręcony. Na polskich ekranach film zagościł 13 października 2017 roku.

Dobre aktorskie kreacje, znakomite zdjęcia i przede wszystkim mocny finał sprawiają, że tę historię warto obejrzeć, przy okazji zagłębiając się w skomplikowaną polską historię. Fabularny debiut Macieja Sobieszczańskiego teraz można także obejrzeć w serwisie Netflix.