Świętochłowice ostatnie w rankingu inwestycji!

Pismo „Wspólnota” opublikowało najnowszy ranking samorządowych liderów inwestycji. Świętochłowice zajęły w nim ostatnie miejsce wśród miast na prawach powiatu.

Swiony noc

Najnowszy ranking inwestycyjny „Wspólnoty” obejmuje lata 2017 – 2019. Wśród miast na prawach powiatu Świętochłowice zajęły w nim ostatnie, 48. miejsce. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to efekt złego zarządzania miastem przez wiele ostatnich lat, bo w poprzednich rankingach Świętochłowice także były na szarym końcu – w latach 2016 – 2018 na ostatnim miejscu, a w 2015 – 2017 na przedostatnim.

- Pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu (…) Poza wydatkami zapisanymi w budżecie staramy się uwzględniać także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne – podkreślają autorzy rankingu.

Jakie miasta z naszego regionu są najwyżej w rankingu inwestycyjnym?

Według danych podanych przez pismo „Wspólnota” Świętochłowice w ciągu ostatnich trzech lat wydały na inwestycje zaledwie 276 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To aż trzynaście razy mniej niż w Świnoujściu, które wydało na ten cel ponad 2600 zł per capita i jest liderem wśród miast na prawach powiatu.

Najlepsze miasta z naszego regionu to: Gliwice (4. miejsce), Rybnik (7. miejsce) i Tychy (8. miejsce). Tuż nad Świętochłowicami w rankingu znalazły się: Siemianowice Śląskie (44. miejsce), Mysłowice (45. miejsce) i Jastrzębie-Zdrój (46. miejsce).

Bardzo słaba pozycja województwa śląskiego!

W kategorii województw śląskie zajęło ostatnią pozycję! Nasz samorząd wojewódzki na inwestycje wydał nieco ponad 82,5 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W najlepszym województwie, czyli podlaskim było to aż 367, 28 zł i jest to spadek o jedno miejsce w porównaniu z poprzednim rankingiem. Wśród miast wojewódzkich Katowice zajęły 13 miejsce, o trzy oczka wyżej niż poprzednio. Na inwestycje wydały średnio 1454 zł per capita. Najlepsze było Opole, gdzie te wydatki przekroczyły 2196 zł.

czytaj więcej:

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Mrm

Młodzieżowa Rada Miejska w Świętochłowicach...

Ciemnosc

Ciemność na ulicach Świętochłowic. Ludzie piszą...

Szpital

Koronawirus w Świętochłowicach. Sprawdź...

Stadion

I Ty możesz zostać wolontariuszem na Stadionie...

Akcja

Świętochłowice. Specjalny numer telefonu...

Policjaaa

Nietrzeźwą świętochłowiczankę zatrzymała...