Świętochłowice otrzymają ponad 2 mln zł na inwestycje

Z powodu pandemii koronawirusa znacznie spadły wpływy do budżetu Świętochłowic, co zmusza władze naszego miast do korekty planów inwestycyjnych. Z pomocą przyszedł jednak nowy rządowy program.

Emil

Pomoc dla samorządowych finansów dotkniętych koronawirusem została zapowiedziana w sobotę, 20 czerwca, podczas wizyty wicepremier i minister rozwoju w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

- Świętochłowice są jednym z przykładowych miast z dużymi problemami, z dużymi problemami finansowymi. Została więc podjęta decyzja na poziomie parlamentarnym o stworzeniu Funduszu Inicjatyw Samorządowych, tzn. samorządu dostaną żywą gotówkę na inwestycje celowe – tłumaczył Tomasz Olszewski, doradca wicepremier Jadwigi Emilewicz.

Fundusz Inicjatyw Samorządowych pomoże w realizacji zaplanowanych inwestycji

Świętochłowice z Funduszu Inicjatyw Samorządowych otrzymają ponad 2 mln złotych, które będzie można wydać na inwestycje do końca 2022 roku.

- To jest to dodatkowe wsparcie, którego dzisiaj gminy bardzo potrzebują. Po bardzo trudnych miesiącach, tygodniach pandemii, która przecież się jeszcze nie skończyła, wszystkie gminy, wszystkie miasta rejestrują spadki z tytułu wpływów podatkowych – mówiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Prezydent Świętochłowic podkreślił, że pomysłów na wykorzystanie pieniędzy z rządowego funduszu nie brakuje, ale będzie to dokładnie analizowane.

- Na pewno będą one dobrze wykorzystane, bo wiemy, że ta wyrwa po kwietniowych udziałach w podatku PIT jest duża – zapewnił prezydent Daniel Beger.

Na realizację inwestycji w ramach Funduszu Inicjatyw Samorządowych przewidziano w sumie 6 mld złotych.

czytaj więcej:

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Roboty drogowe

Kolejny etap prac na ul. Łagiewnickiej w Świętochłowicach

Świętochłowice Obóz Zgoda

Marsz na Zgodę. Przypomną o ofiarach Tragedii Górnośląskiej

Świętochłowice Ruda Śląska List intencyjny

Świętochłowickie spółki zajmą się odpadami z Rudy Śląskiej?

Spotkanie w sprawie domków fińskich

Co dalej z domkami fińskimi?