Świętochłowice przygotowują się do otwarcia żłobków i przedszkoli

Miasto Świętochłowice planuje od 18 maja otworzyć miejskie żłobki i przedszkola. Ustalenia i przygotowania, które mają zapewnić pełne bezpieczeństwo dzieciom oraz pracownikom świętochłowickich placówek trwają od końca kwietnia.

Dzieci przedszkole

Kiedy zostaną otwarte żłobki i przedszkola w Świętochłowicach?

Spełnienie rygorystycznych wymogów nie jest łatwe, ale – jak podkreśla świętochłowicki magistrat – konieczne z uwagi na liczne sygnały od rodziców, którzy nie mogą się już dłużej opiekować dziećmi w domu. Planowany termin uruchomienie żłobków i przedszkoli w Świętochłowicach to 18 maja, ale może się on przesunąć.

- Najważniejsze jest zdrowie i życie dzieci, członków ich rodzin oraz pracowników przedszkoli i żłobków. Dlatego wszystkie placówki muszą spełnić szereg wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie organizacji opieki, higieny, czyszczenia i dezynfekcji, organizacji żywienia oraz postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego.

Przedszkolne grupy będą liczyć maksymalnie 12 dzieci

Przedszkola i żłobki funkcjonować będą na całkowicie nowych zasadach, w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Zgodnie wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego w jednej grupie przebywać może maksymalnie 12 dzieci (w wyjątkowych przypadkach 14), a na każde dziecko i opiekuna przypadać musi min. 4 m2. Konieczne jest m.in. usunięcie wszelkich pluszowych maskotek i wykładzin z obiektów oraz zabezpieczenie i wydzielenie pomieszczenia izolatki.

Z związku z tymi wymogami liczba miejsc dostępnych w świętochłowickich placówkach będzie ograniczona, więc przygotowywane są kryteria przyjmowania dzieci. Zgodnie z wytycznymi w pierwszej kolejności z przedszkoli i żłobków będą mogły skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Pierwszeństwo będą mieć dzieci pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

fot. pixabay.com

czytaj więcej:

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Posiłki

Posiłki dla potrzebujących

Pedzle farby

Świętochłowice bez barier. Ruszył konkurs...

Policja pobicie

Za brak maseczki wyproszony z autobusu. Później...

Zso

Trzy razy na podium!