Świętochłowice są już w zasięgu sieci 5G. Sprawdź dostępność

5 G

Świętochłowice są w zasięgu sieci 5G. Jak wynika z danych operatorów, miasto objęte jest już zasięgiem 3 z 4 sieci, które wdrożyły w Polsce technologię 5G.

Zasięg sieci Plus

Świętochłowice są jednym z 20 miast województwa Śląskiego, które obejmuje zasięg 5G operatora Plus. Jak wynika z mapy zamieszczonej na stronie operatora, zasięgiem objęte jest już większość Świętochłowic. Wyjątkiem są tereny znajdujące się przy granicy z Bytomiem (Chropaczów, Oś. Brzezina) oraz fragmenty Lipin i Zgody.

Operator sieci Plus zapewnia jednak, że „zasięg 5G będzie sukcesywnie zwiększany w miejscowościach, w których 5G już działa, jak również pojawi się w nowych lokalizacjach”. Według informacji z sieci Plus, na początku 2021 roku zasięg 5G spowodował dostępność tej usługi dla ponad 7 mln ludzi w kraju, i choć plany zakładały zwiększenie tej ilości do 11 mln na koniec tego roku, to okazuje się że wartość ta została już przekroczona. Na dzień dzisiejszy jest to bowiem już 12 mln ludzi w całej Polsce.

Zasięg Orange i T-Mobile

Według informacji podawanych przez operatora T-Mobile, prawie cały teren Górnego Śląska jest już objęty zasięgiem 5G tej sieci, mapa wskazuje, że dostępność ta dotyczy również Świętochłowic. Podobnie jest w sieci Orange, której mapa zasięgu również w całości pokrywa nasze miasto.

Play w fazie "ready"

Według danych innego operatora - sieci Play, w Świętochłowicach nie ma jeszcze zasięgu typowego 5G tej sieci. Miasto jest jednak objęte tzw. 5G Ready. To zaawansowana sieć LTE-A, gotowa na wprowadzenie technologii 5G w przyszłości. Ten zasięg obejmuje praktycznie całe miasto, należy więc liczyć, że i ta sieć z czasem będzie udostępniała pełne 5G.

Jak korzystać z 5G?

Warunkiem korzystania z 5G jest znajdowanie się w zasięgu tej sieci i posiadanie odpowiedniego urządzenia. Urządzenie powinno być wyposażone w kartę Sim 4LTE (USIM) lub eSIM. Problemem może być jednak to, że mało jest jeszcze dostępnych urządzeń, które byłyby kompatybilne z 5G wszystkich operatorów. Każda sieć posiada własną listę takich urządzeń.

– Niestety nie jest to jeszcze to 5G, o którym nasłuchaliśmy się w zapowiedziach. Zamiast tego rozwiązania wdrożone przez polskich operatorów bazują mocno na dotychczasowej infrastrukturze i zasobach pasm. Pozwoliło to na szybsze wdrożenie nowej technologii, ale jednocześnie wiąże się z określonymi kompromisami. Jak na razie wszystkie wdrożenia w Polsce to standard NSA (non standalone), bazujący na technologii LTE. Jeśli chodzi o wykorzystywane pasma, to w przypadku Plusa jest to 2600 MHz, natomiast reszta - T-Mobile, Orange oraz Play - udostępnia swoje 5G w paśmie 2100 MHz - pisał kilka miesięcy temu portal telepolis.pl

Fot. Mapa operatora sieci Plus

Przeczytaj także: W Świętochłowicach budują nowy maszt antenowy. Mieszkańcy martwią się, że to 5G