Świętochłowice wreszcie wyglądają lepiej w rankingach. Czy to przełom?

Od wielu lat mieszkańcy Świętochłowic byli przyzwyczajani do tego, że nasze miasto okupuje ostatnie miejsca praktycznie we wszystkich rankingach. Tak rzeczywiście było, bo i sytuacja ekonomiczna naszego miasta była cienka, jak przysłowiowy barszcz. Ten rok przynosi już pewne zmiany, ale czy możemy jeszcze pozytywniej patrzeć w przyszłość?

Swietochlowice um

Na to mogą wskazywać najnowsze publikacje dotyczące m.in. naszego miasta. Taką jest choćby ta, którą opublikował ostatnio Forbes. Dotyczy dochodów poszczególnych samorządów w roku 2020, w różnych ujęciach statystycznych. Są tam dla naszego miasta dwie bardzo cenne informacje.

Jeden z największych przyrostów wartości budżetu

W zestawieniu miast na prawach powiatu Świętochłowice co prawda nadal są na ostatniej - 66 pozycji, ale mają trzeci największy wzrost procentowy wartości budżetu miasta. To prawie 22% procent więcej niż rok wcześniej. Większy od Świętochłowic przyrost zanotowały tylko miasta Świnoujście i Chełm. Ze Śląskich miast do tej wartości zbliżyły się tylko Gliwice (21,5%). 312 zł budżetu miasta to wynik rekordowy w całej historii Świętochłowic. Niewiele nam już brakuje do miast o większym dotychczas potencjale, jak Piekary Śląskie czy Tarnobrzeg, dlatego nie zdziwimy się, że za rok ten ranking nie pokaże już Świętochłowic na ostatnim miejscu.

Świętochłowice lepiej niż Sosnowiec i Zabrze

Kolejnym z prezentowanych dla miast na prawach powiatu zestawień jest tzw. dochód na głowę. Wskazuje on średnią wartość dochodu poszczególnych samorządów w przeliczeniu na 1 mieszkańca (nie jest to dochód samych mieszkańców, czyli ich zarobki). W tym zestawieniu Świętochłowice przestały już okupować ostanie miejsce. Aktualnie zajmujemy 62 miejsce na 66 gmin. Gorszy wskaźnik od Świętochłowic wypracowały takie samorządy, jak np. Zabrze i Sosnowiec, których budżety wielokrotnie przewyższają budżet Świętochłowic. To pokazuje progres, jaki w dochodach tylko w ostatnim roku zrobiły Świętochłowice. Tu również zanotowaliśmy jako miasto trzeci najwyższy przyrost, bo ponad 22%.

Zainteresowani mogą sprawdzić wszystkie zestawienia na portalu Forbes.pl - pod tym linkiem