Świętochłowickie projekty w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim

Do 23 września można głosować na zadania zgłoszone do 2. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród projektów znalazło się aż 9 związanych ze Świętochłowicami.

Marszalkowski budzet

Głosowanie na projekty zgłoszone do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego odbywa się online na stronie bo.slaskie.pl. Mieszkańcy województwa śląskiego mogą wybierać z 90 zadań.

- W ramach głosowania każdy mieszkaniec województwa śląskiego przyznaje w sumie 4 punkty – 1 dla zadań zgłoszonych w puli wojewódzkiej oraz 3 dla zadań zgłoszonych w pulach podregionalnych – tłumaczą urzędnicy.

Podczas głosowania należy podać swoje dane osobowe oraz numer telefonu, na który zostanie przesłany kod weryfikujący.

Jakie projekty ze Świętochłowic zgłoszono do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego?

Wśród projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego znalazło się aż 9 zadań związanych ze Świętochłowicami. Wśród nich są dwa, w których nasze miasto to jedyna proponowana lokalizacja.

  • "Ślązak Miesiąca" - cykl spotkań z ciekawymi ludźmi kultury, sportu, sztuki, polityki, działaczami w Muzeum Powstań Śląskich - planowane jest 8 spotkań w Muzeum Powstań Śląskich z ludźmi związanymi ze śląską kulturą, sportem, sztuką, polityką i działaczami, którzy mają wpływ na region w skali makro i mikro oraz reprezentują województwo śląskie w kraju i na arenie międzynarodowej. Będą to osoby wielkiego formatu (tzw. gwiazdy – aktorzy, artyści) jak i osoby mniej znane, pracujące u podstaw.
  • Moda po śląsku - czyli jak wyglądała moda Ślązaczek dawniej - celem zadania jest rozpowszechnianie kultury śląskiej wśród mieszkańców regionu oraz jej stymulowania do tworzenia nowych form. Podczas zaplanowanych warsztatów uczestnicy dowiedzą się o tradycjach noszenia stroju oraz poznają tajniki kroju i szycia strojów śląskich. Finałem projektu ma być Festiwal "Folk-Lift", podczas którego zaprezentowane zostaną wpływy śląskiej kultury na dziedziny mody, muzyki i kuchni.

Wśród zadań w podregionie nr 5 - obejmującym Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze – zgłoszono jeszcze 4 projekty związane z naszym miastem.

  • Siatkarskie mistrzostwa miast na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Zabrze
  • "Chorzowski Brass Band" po Ślonsku rajzuje i w kożdym mieście koncertuje
  • In-nY Weekend – Kultura na Warsztacie
  • Wielogłosowa Muzyka Sakralna – Niezgłębione Piękno

Świętochłowice zostały ujęte także w zadaniach wojewódzkich.

  • Śląskie kocha siatkówkę!, Aktywni , zdrowi , bezpieczni- zajęcia samoobrony i sportów walki dla dzieci i młodzieży prowadzone przez trenerów sztuk i sportów walki
  • Pociąg do Kultury II

Wyniki głosowania w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim poznamy w październiku.