Świętochłowickie restauracje i kawiarnie otworzą dziś ogródki. Będzie można zjeść i wypić poza domem

Restauracje oraz kawiarnie mogą podejmować gości w ogródkach letnich dopiero 15 maja. Jednak od początku miesiąca w naszym mieście trwają przygotowania do tego ważnego dla przedsiębiorców - a także samych klientów - dnia. Zobacz, które lokale szykują się do otwarcia.

Znoszenie obostrzeń - 15 maj

Wielu z nas stęskniło się już za wizytą w ulubionym lokalu. Co prawda, podczas lockdownu mogliśmy zamawiać posiłki na wynos lub z dostawą do domu, ale przecież to nie to samo... Dla wszystkich oczekujących na ponowne otwarcie restauracji mamy dobrą wiadomość: będą one mogły przyjmować klientów już od najbliższej soboty. Według aktualnych decyzji rządu 15 maja nastąpi kolejny etap odmrażania gospodarki.

  • Zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
  • W pojazdach transportu zbiorowego będzie obowiązywał limit 100% liczby miejsc siedzących lub 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50% miejsc siedzących niezajętych).
  • Otworzą się lokale gastronomiczne, posiadające ogródek letni. Dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).
  • Możliwe będzie uczestnictwo w projekcjach filmowych oraz przedstawieniach na świeżym powietrzu (maks. 50-procentowe obłożenie). Działalność mogą prowadzić domy kultury (także na świeżym powietrzu).
  • Dzieci i młodzież rozpoczną edukację w trybie hybrydowym.
  • Zwiększy się limit publiczności w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (maksymalnie 25%) oraz limit osób podczas zajęć sportowych poza obiektami sportowymi (do 150 osób).

Ogródki restauracyjne w Świętochłowicach

Wystarczy mały spacer po mieście, by zgadnąć, gdzie pojawi się ta infrastruktura. Część stolików i krzeseł już rozstawiono, z pewnością niebawem dołączą do nich kolejne. Ogródki widać już przy przy wielu lokalach, choć w naszym mieście takowe ogródki bardzo często funkcjonują już od wielu lat.

Dywan kawa przy ul. Katowickiej

Dywean kawa świętochłowice

Ramzes, przy ul. Dworcowej

ramzes świętochłowice

Hybryda, przy ul. Matejki

hybryda świętochłowice

Awers, przy ul. Łagiewnickiej

Nowe zasady ogródków letnich

Jeszcze w kwietniu rada Miejska Świętochłowic przyjęła uchwałę, regulującą zasady lokalizacji i taksyfikacji sezonowych ogródków gastronomicznych sytuowanych na gruntach stanowiących własność miasta. Dokument określa między opłatę za użytkowanie tego typu ogródków. Ta wynosi zaledwie 1 grosz / m2 i wpisuje się w politykę wsparcia przedsiębiorców w obliczu niedogodności związanych z pandemią koronawirusa. Dzięki tej decyzji samorząd rzeczywiście pomaga przedsiębiorcom nadrobić zaległości związane z dotąd obowiązującymi obostrzeniami.

- W Świętochłowicach właściciele lokali już drugi rok z rzędu zapłacą za ogródki gastronomiczne symboliczny 1 grosz za 1 metr kwadratowy. To inicjatywa Prezydenta Miasta Daniela Begera, mająca pomóc branży gastronomicznej w czasie pandemii - czytamy na oficjalnym profilu miasta Świętochłowice.

Jak zachęcić świętochłowiczan do wyjścia z domu?

Zimne piwo, smaczne jedzenie, dobra muzyka i miła atmosfera - to sposób, który propaguje "Hybryda". Nasz lokal będzie otwarty od 11:00 do 22:00 - informują właściciele. Z kolei w Ramzesie już uprzedzają, że z racji największego ogródka piwnego w okolicy Świętochłowic mamy bardzo dużo telefonów z rezerwacjami wiec mamy nadzieje ze pogoda dopisze. 22 maja przewidujemy jako atrakcję - muzykę na żywo - przekazują właściciele. Lokal będzie otwarty w piątek i sobotę od 10:00 do 23:00, zaś od niedzieli do czwartku od 10:00 do 22:00.

Nie wszystkim zależy

Okazuje się jednak, że nie każdej ze świętochłowickich restauracji czy kawiarni zależy, aby już od jutra przypomnieć o sobie mieszkańcom naszego miasta. Restauracja i pensjonat "Willa Styl" nie chce brać udziału w państwowym otwarciu ogródków restauracyjnych.

- Otwarcie restauracji nastąpi w momencie goszczenia ich w środku czyli z dniem 29 maja. Ogródek posiadamy dla rekreacji, nie dla serwowania tam naszych potraw. Samą atrakcją będzie możliwość konsumpcji w sali restauracyjnej - brzmi odpowiedź na zapytanie naszej redakcji.