Świętochłowickie służby oddały hołd zastrzelonemu policjantowi z Raciborza

Hołd

W samo południe w piątek 7 maja, przedstawiciele mundurowych służb miasta Świętochłowice oddali hołd tragicznie zmarłemu policjantowi z Raciborza, który został zastrzelony podczas pełnienia służby przez udającego policjanta bandytę.

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Świętochłowicach, Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach oraz pracownikami Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach uczcili pamięć asp. Michała Kędzierskiego włączając sygnały świetlne i dźwiękowe. Komendant Miejski Policji w Świętochłowicach, nadkom. Dawid Gil, Policjanci oraz pracownicy świętochłowickiej Policji, rodzinie zmarłego na służbie Michała Kędzierskiego złożyli kondolencje i wyrazy współczucia.

Co wydarzyło się w Raciborzu?

We wtorek, 4 maja 2021, podczas zatrzymania do kontroli samochodu marki Renault, jeden z policjantów został postrzelony przez zatrzymanego kierowcę. Niestety, mimo podjętej reanimacji, życia 43-letniego policjanta nie udało się uratować.

Do zdarzenia doszło w Raciborzu przy ul. Chełmońskiego. Umundurowany patrol policji z wydziału prewencji zatrzymał do kontroli kierującego, który, według zgłoszenia, miał być przebrany w policyjny mundur i prowadzić samochód pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Ze wstępnych informacji, przekazanych przez rzeczniczkę Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wynika, że po zatrzymaniu kierowca miał szukać dokumentów do okazania. Wyciągnął jednak broń, z której oddał kilka strzałów w stronę jednego z funkcjonariuszy. W wyniku poniesionych obrażeń mężczyzna, mimo podjętej reanimacji, zmarł na miejscu.

Sprawca zdarzenia został niezwłocznie zatrzymany. Drugi z policjantów, który podjął interwencję, postrzelił go w udo, obezwładnił i zatrzymał. Okazało się, że 40-latek jest dobrze znany policji. Był już notowany za przestępstwa narkotykowe.

Zabójcy policjanta grozi nawet dożywotnie więzienie

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, w czwartek 5 maja podczas konferencji prasowej podała informację, że 40-letniemu mężczyźnie, który śmiertelnie postrzelił w Raciborzu policjanta na służbie, zostaną przedstawione trzy zarzuty.

- Pierwszy zarzut dotyczy zabójstwa funkcjonariusza policji w trakcie pełnienia obowiązków służbowych. Drugi za usiłowanie zabójstwa funkcjonariusza policji oraz trzeci zarzut - nielegalnego posiadania znacznych ilości broni oraz amunicji - powiedziała prokurator Joanna Smorczewska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach

Fot. Materiały prasowe KMP Świętochłowice