Szykujcie się na tropiki w Świętochłowicach. Przed nami prawdziwe upały!

Przed nami bardzo gorący weekend, z temperaturą powietrza do nawet 35°C. Czekają nas też bardzo ciepłe noce – w wielu miejscach temperatura nie spadnie poniżej 18°C.

Sunny day

IMGW-PIB wydał właśnie najnowszy komunikat o synoptycznej prognozie pogody na weekend 18-20.06.2021 r. Sprawdźmy, jaką pogodę przewiduje się na kilka najbliższych dni.

Piątek (18 czerwca)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska znajduje się pomiędzy wyżem z centrum nad zachodnią Rosją, a ośrodkami niżowymi nad Europą Zachodnią i Skandynawią. Z południowego zachodu nad zachodnią Polskę napływa upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, natomiast wschodnia część kraju pozostanie w gorącej masie powietrza polarnego kontynentalnego.

Prognoza pogody dla województwa śląskiego

Słonecznie. Temperatura maksymalna od 30°C do 33°C, w obszarach podgórskich od 26°C do 31°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

  • Katowice 31°C
  • Częstochowa 31°C

Sobota (19 czerwca)

Sytuacja baryczna dla Polski

Przeważający obszar kraju pozostanie w zasięgu klina wyżu znad zachodniej Rosji. Zachodnia część Polski znajdzie się pod wpływem niżu, który przemieści się znad północnej Francji nad Danię i południową Skandynawię, i związanym z nim pofalowanym frontem atmosferycznym. W dalszym ciągu napływać będzie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie będzie powoli spadać.

Prognoza pogody dla województwa śląskiego

Bezchmurnie lub zachmurzenie małe, późnym popołudniem na zachodzie regionu wzrastające do umiarkowanego i dużego i tam możliwe przelotne opady deszczu oraz burze z opadem około 10 mm. Temperatura maksymalna od 30°C do 34°C, na obszarach podgórskich od 27°C do 32°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.

  • Katowice 31°C
  • Częstochowa 32°C

Niedziela (20 czerwca)

Sytuacja baryczna dla Polski

Zachodnia i południowo-zachodnia Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia. Reszta kraju pozostanie w zasięgu klina wyżu znad Rosji. Napływać będzie upalne zwrotnikowe powietrze. Ciśnienie powoli będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa śląskiego

Zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 31°C do 34°C, tylko w woj. śląskim od 28°C do 31°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od 17°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w dzień wzmagający się do dość silnego, z kierunków południowych.

  • Katowice 30°C
  • Częstochowa 28°C

A co na to nasz meteorolog ze Świętochłowic Damian Dąbrowski?

Na stronie pogodadlaslaska.pl pojawiła się już prognoza Damiana Dąbrowskiego. Prognoza pana Damiana jest dla naszego regionu również bardzo obiecująca. Czytamy tam dokładnie:

PIĄTEK [18.06.2021] – zachmurzenie najwyżej małe 🌤️ Bez opadów. Temp. max. po południu ok. 28/30°C. Wiatr na ogół słaby z południowego wschodu. Ciśnienie cały czas stabilne ok. 1020-1018 hPa.

SOBOTA [19.06.2021] – słonecznie, w większości regionu wręcz bezchmurnie! ☀️ Oczywiście bez opadów. Potężna operacja słoneczna sprawi, że temperatura maksymalna wzrośnie do ok. 29/32°C. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego wschodu oraz wschodu, a nie z żadnej Afryki, jak kłamią w telewizji. Ciśnienie 1018-1015 hPa.

NIEDZIELA [20.06.2021] – drugi dzień weekendu przyniesie również słoneczną ☀️ pogodę, zachmurzenie będzie najwyżej małe. Bez opadów. Nadal gorąco i upalnie. Temp. max. ok. 29/32°C. Wiatr słaby i umiarkowany ze wschodu i południowego wschodu. Ciśnienie zacznie spadać i obniży się do 1011 hPa.