Ten obraz ze znaną kopalnią był darem samych Donnersmarcków. To sentymentalna rodzinna historia

Piękną i wzruszającą opowieść przekazał nam jeden z czytelników naszego historycznego profilu „Świętochłowice Dawno Temu”. Pan Marcin ze Świętochłowic jest w posiadaniu niezwykłego historycznego eksponatu. To obraz jednej z kopalni, która zapisała się w historii Świętochłowic. Powstał ponad 100 lat temu i jest zarazem pamiątką oraz podziękowaniem!

Na historycznym profilu od ponad roku publikujemy najciekawsze historie z dziejów naszego miasta. Miejsce to cieszy się wśród mieszkańców Świętochłowic ogromną popularnością, w ciekawy sposób przybliżając najciekawsze historie, nieznane fakty, czy choćby ciekawostki. Stąd ma wierne grono czytelników, którzy chętnie dzielą się z nami swoimi wspomnieniami, czy też historycznymi zasobami, jakie posiadają. Ta historia dotyczy dziadka Pana Marcina, który pracując w kopalni doświadczył traumatycznych przeżyć po zasypaniu grupy górników na tej kopalni.

Na pamiątkę ocalenia górników

W latach 1910 – 1920 (orientacyjnie) w Kopalni Polska (wówczas Deutschlandgrubbe) doszło do jednej z katastrof. Zasypana została grupa górników, wśród których znajdował się Jan Szopa – pradziadek naszego czytelnika. Pewnego dnia podczas swojej pracy zostali zasypani pod ziemią na kilka dni bez dostępu do wody, jedzenia i światła. Górnicy zaczynali tracić nadzieję na wydostanie się, a część z nich zastanawiała się nawet nad popełnieniem samobójstwa. Na szczęście, finalnie wszyscy przeżyli.

- Pradziadek twardą ręką i z wielkim uporem wierzył, że uda się wydostać, pomoc nadchodzi, a sam żartował opowiadając dowcipy w tej jakże katastrofalnej sytuacji. Po kilku dniach udało się uratować górników, a część z nich zawdzięcza życie niezłomnemu sztygarowi – pisze do nas Pan Marcin

Niezłomna postawa bohatera tej opowieści została doceniona i nagrodzona. Otrzymał od w podziękowaniu i na pamiątkę obraz, przedstawiający kopalnię, w której doszło do tego zdarzenia. To była nagroda za podtrzymywanie na duchu i o zdrowych zmysłach całej grupy zasypanych górników. Według informacji naszego czytelnika, darczyńcą był jeden z przemysłowych arystokratów znanej na ziemiach śląskich rodziny Donnesmarck. Przypominamy, że to m.in. tej rodzinie swój rozwój i rozkwit przemysłowy przede wszystkim zawdzięczają Świętochłowice.

Obraz ten namalowany został techniką olejną na tekturze i przedstawia kopalnię w latach 1910 – 1920 (orientacyjnie), dlatego prawdopodobnym jest, że został namalowany właśnie w tym przedziale czasowym. Dziś jest zabytkiem z ponad 100 letnią historią i przypomina tej rodzinie o wydarzeniach tamtych czasów. Stanowi ogromną wartość sentymentalną. Jego autorem zapewne był któryś z lokalnych artystów malarzy tamtych czasów.

Ktokolwiek ma wiedzę, może pomóc dojść do całej prawdy

Nasz czytelnik zwrócił się z prośbą o pomoc, dotyczącą tamtego zdarzenia. Nieznane są bowiem dokładnie jego okoliczności. Znany miejski historyk i pisarz – Marian Piegza, zapytany odpowiedział, że na pewno ta sprawa nie dotyczy słynnej katastrofy w szybie Zimnol.

- W czasie tamtej katastrofy w szybie Zimnol, nie było jeszcze tej kopalni. Tak więc to taka bardziej rodzinna legenda dotycząca jednego z wielu wypadków górniczych w naszym mieście.

Pan Marcin chciałby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tamtych wydarzeń. Liczy, że wśród mieszkańców Świętochłowic znajdą się tacy, w których rodzinnych opowieściach żywy jest przekaz o tej katastrofie. Być może żyją tu wnuki lub prawnuki górników, którzy podobnie jak Jan Szopa zostali wtedy przysypani w kopalni.

- Jestem przekonany o prawdzie na temat tego wydarzenia. Dziadek opowiadał mi ze szczegółami, jak górnicy krzyczeli do siebie, opowiadali historie. Żeby przeżyć - zlizywali nawet kapiącą słoną wodę. Za każdą informację, która pomoże mi w ustaleniu wszystkich faktów dotyczących tego wydarzenia z góry serdecznie dziękuję.

Gdyby ktokolwiek z Państwa chciał podzielić się informacjami w tej historycznej sprawie, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszą redakcją pod adresem: redakcja@ngs24.pl

Zobacz profil "Świętochłowice Dawno Temu" i dołącz do naszych czytelników.

czytaj więcej:

Las

Czy w Świętochłowicach są lasy?

Świętochłowice Katowicka 1910 1915

Ulica Katowicka w Świętochłowicach na starych zdjęciach

Bytomska 26

Dom Preisnera w Świętochłowicach. Gmach z wielką historią

Bal karnawałowy

Sylwester przed wojną. Gdzie bawił się Górny Śląsk

Choinka w Katowicach

Zobaczcie, jak Śląsk czekał na Boże Narodzenie 100 lat temu

Świętochłowice kapliczka przy ul Sikorskiego

Te obiekty sakralne zmieniły miejsce

Cover nudelkula

Nudelkula to nowe bistro na kulinarnej mapie Świętochłowic