To koniec akcji z podwyżką podatków od nieruchomości? Znamy stawki na rok 2022

Końcówka 2021 roku w świętochłowickim samorządzie była bardzo nerwowa, w dużej części za sprawą aż trzech prób podwyżki podatku od nieruchomości. Choć w powietrzu czuć było, że w styczniu może dojść do kolejnej - czwartej próby, to wydaje się jednak, że sprawa już się zakończyła, a podwyżki nie będzie.

Swietochlowice um

Podczas kilku ostatnich sesji Rady Miejskiej w programie obrad znajdowały się projekty uchwał o zmianie stawek podatku od nieruchomości w Świętochłowicach. Najpierw do stawki maksymalnej, następnie do stawki nieco mniejszej, niż maksymalna. Za każdym razem jednak radni skutecznie przeciwstawiali się podwyżkom, a głosy sprzeciwu pochodziły również od tych radnych, którzy dotychczas byli kojarzeni z przychylności dla prezydenta miasta.

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno prezydent Daniel Beger, oraz jego zastępca Sławomir Pośpiech, starali się poprzez swoje media społecznościowe wywrzeć swego rodzaju presję na radnych. Drugi z nich pisał wprost, że pół miliona złotych, których z tytułu niepodwyższania podatków zabraknie w budżecie, może wpłynąć na brak realizacji niektórych zadań gminy, m.in. na ukwiecenie miasta, remonty chodników czy remonty dachów w placówkach oświatowych. Pisaliśmy o tym tutaj: https://www.ngs24.pl/wyliczank...

Okazuje się jednak, że temat podwyżek najprawdopodobniej jest zakończony, bowiem na stronie internetowej Urzędu Miejskiego ukazał się komunikat informujący o stawkach podatkowych, jakie będą w Świętochłowicach obowiązywały w roku 2022, dotyczący podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych. Czytamy w nim, że stawki pozostają na tym samym poziomie, jaki obowiązywał w roku 2021.

Referat Podatków i Egzekucji Administracyjnej informuje, iż stawki podatku od nieruchomości oraz stawki podatku od środków transportowych na rok 2022 pozostają bez zmian w stosunku do roku 2021.