Tobiszowski: Parlament Europejski zatwierdza porozumienie w sprawie lepszego etykietowania opon

Ważna informacja dla rynku motoryzacyjnego w Europie. Parlament Europejski zatwierdził porozumienie w sprawie lepszego eksponowania etykiet na oponach. Dzięki temu będą one bardziej ekologiczne, bezpieczniejsze i cichsze, a konsumentowi łatwiej będzie dobrać produkt dostosowany do jego potrzeb. Polskim sprawozdawcą w zakresie nowych przepisów z ramienia Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) był Grzegorz Tobiszowski.

Depositphotos 22728133 800

– To istotna zmiana przede wszystkim z punktu widzenia konsumentów. Będziemy bowiem otrzymywać dokładniejsze informacje dotyczące nabywanych produktów. Zupełnie inne opony są potrzebne w Skandynawii, a inne w polskich warunkach, o czym niejednokrotnie nie jesteśmy wystarczająco informowani przez producentów. Dzięki nowym przepisom, będziemy mogli wybrać opony najbezpieczniejsze i najbardziej paliwooszczędne, a co za tym idzie najbardziej ekologiczne – mówi Tobiszowski.

Zamiarem unijnego procesu legislacyjnego było uwzględnienie postępu technologicznego w produkcji opon, który miał miejsce w ostatniej dekadzie, jak również rozwój sprzedaży on-line. Wśród najważniejszych zmian określonych w przepisach unijnych znalazły się:

  • aktualizacja wzoru etykiety, obejmującej także piktogramy przyczepności na ośnieżonej i oblodzonej powierzchni zgodnie z międzynarodowymi standardami, jak również kod QR;
  • lepsza ekspozycja etykiety, także w sprzedaży on-line i reklamach internetowych;
  • usunięcie nieużywanych już najniższych klas efektywności paliwowej, przez co ich skala stanie się bardziej przejrzysta i zrozumiała;
  • obowiązek etykietowania opon stricte dla ciężarówek i autobusów (opon C3);
  • skuteczniejsze egzekwowanie przepisów, dzięki nakazowi rejestracji opon w bazie produktów.

Warto podkreślić, że system etykietowania opon ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach i poprawie zdrowia publicznego - redukować emisje gazów cieplarnianych oraz hałas i zanieczyszczenia powstałe w wyniku transportu drogowego (ścieralność opon). Tak więc rozporządzenie ma realizować te cele poprzez nakazanie lepszego informowania konsumentów przede wszystkim o efektywności paliwowej, bezpieczeństwie i hałaśliwości opon.

Jak wynika z unijnych danych z transportu drogowego pochodzi ok. 22% emisji gazów cieplarnianych w UE. Opony – głównie z powodu oporu toczenia – decydują o 20-30% zużycia paliwa. Zmniejszenie oporu pomaga więc obniżyć emisję, a niższe zużycie paliwa zaoszczędza konsumentom kosztów.

Należy także podkreślić, że rozporządzenie nie wprowadza żadnych nowych wymagań dotyczących samych opon.

czytaj więcej:

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Złota jesień wizyta w muzeum

Seniorzy z wizytą w Muzeum Powstań Śląskich

Nowe miejsca parkingowe w Piaśnikach

W Piaśnikach powstały nowe miejsca parkingowe. Zobacz, gdzie

Ogród Japoński 5

Na ten ogród w Parku Śląskim czekano ponad 50 lat.

Ląski Mural w Świętochłowicach

W Świętochłowicach powstał śląski mural. Czy będzie więcej?