Trwa remont kultowej kamienicy w Lipinach. Pierwsze lokale jeszcze w tym roku!

Po raz kolejny mamy przyjemność poinformować o trwającym już remoncie pięknego świętochłowickiego budynku. W ślad za informacjami o kamienicach przy ul. Granicznej i Chorzowskiej, remont trwa już w jednej z najpiękniejszych kiedyś lipińskich perełek architektonicznych. Ten budynek dostanie drugą szansę i znów będzie chlubą Lipin i całych Świętochłowic.

Chodzi o tzw. dom urzędniczy Huty Guidotto. Duży wieloskrzydłowy budynek z przepiękną zdobioną fasadą znajduje się przy ul. Granicznej 11, w tej części miasta, którą od nazwy byłej huty nadal nazywamy Guidotto. Co najciekawsze - obiekt ten stanowi spuściznę słynnego rodu Donnersmarcków, który wydatnie przyczynił się do rozwoju Świętochłowic na przestrzeni dziejów. Uratowanie tego budynku należy rozpatrywać w kategorii cudów, bowiem jeszcze do niedawna mówiło się o pilnej konieczności jego wyburzenia ze względu na fatalny stan techniczny (m.in. zarwane stropy).

Fot. Obiegło Investments

Budynek został kilka miesięcy temu przejęty przez prywatnego inwestora, firmę Obiegło Investments. To ten sam inwestor, który właśnie wyremontował znajdującą się także w ruinie kamienicę u zbiegu ulic Barlickiego i Granicznej. Tam już dziś wynajęte zostały prawie wszystkie lokale mieszkalne, a sam budynek w niczym nie przypomina już rudery, a raczej jest piękny, czysty i wyposażony na miarę 21 wieku.

Jeszcze lepiej ma być na Granicznej 11. Inwestor obiecuje zachowanie charakteru budynku i całkowite odrestaurowanie tej pięknej fasady. Nadto powstanie tam nawet 70 mieszkań, bo tak wielki potencjał ma ten obiekt a niektóre nawet z własnym ogródkiem. Teren będzie zagospodarowany i uporządkowany, wyposażony w monitoring. Tymczasem o postępach prac poinformował wczoraj, zaproszony na miejsce prezydent Daniel Beger, który podzielił się swymi wrażeniami na społecznościowym prezydenckim profilu

Współpracujemy też z podmiotami prywatnymi, które w tej dzielnicy odkryły potencjał w renowacji prywatnych zasobów mieszkaniowych. Pierwszy budynek na rogu Barlickiego/Graniczna z niemal 40 mieszkaniami jest już niemal w 100% zagospodarowany. Drugiemu, w którym miałem okazję być wczoraj, czyli budynkowi dyrekcji Huty Guidotto przywracane jest nowy życie. Inwestor deklaruje chęć zagospodarowania części lokali jeszcze pod koniec tego roku! Dla wielu z Was może wydawać się to niemożliwe. Widząc jednak postępy prac przy pierwszym budynku, ja nie mam wątpliwości, że tak będzie. Tak, w tej dzielnicy naprawdę dzieje się!

Z informacji pochodzących od inwestora wynika, że pierwsze lokale mieszkalne mogą zostać oddane jeszcze pod koniec 2021 roku. Biorąc pod uwagę klimat tego miejsca, jego historię ale i zapał inwestorski, nie ma wątpliwości, że zainteresowanie zamieszkaniem w urzędniczym domu będzie ogromne. Zdjęcia oddają zresztą w pełni ten niepowtarzalny klimat. Co ważne - cały ten kwartał ma zostać wkrótce uporządkowany, zarówno pod kątem oczyszczenia go z zalegających śmieci i różnego rodzaju gabarytów, jak również z uwagi na planowane prace drogowe.