Uczniowie świętochłowickiej "ósemki" pomogli potrzebującym Somalijczykom

W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana III Sobieskiego w Świętochłowicach - zamiast przynosić nauczycielom podziękowania w formie kwiatów czy czekoladek - zdecydowali się zebrać pieniądze dla mieszkańców Somalii. W zbiórkę charytatywną zaangażowali się uczniowie całej szkoły oraz ich rodzice. Razem udało się zebrać aż 620 zł, które zostało przekazane na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.

Uczniowie z SP8 pomogli potrzebującym Somalijczykom

Szkoły mają moc! Akcję „Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc” zainicjował trzy lata temu pan Krzysztof Ponikowski nauczyciel ze Szczecina. Zaapelował on do polskich szkół o rezygnację z tradycji zakupu kwiatów i zebranie pieniędzy na pomoc Nepalkom i Nepalczykom poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w 2015 roku. Do akcji dołączyło aż 200 szkół, które zebrały łącznie prawie 200 000 złotych! Pozwoliło to na odbudowę szkoły Pancha Kanya. Akcja „Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc” jest częścią edukacyjnej kampanii „Niosę Pomoc” skierowanej do szkół wszystkich typów z całej Polski.

Jak podaje PAH „Ponad 6 milionów Somalijczyków i Somalijek zagrożonych jest głodem w związku z utrzymującą się suszą i brakiem żywności. Ponad ćwierć miliona z nich opuściło swoje domy w poszukiwaniu żywności w innych regionach kraju, trafiając często do obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych. PAH pomaga im, zapewniając potrzebującym dostęp do wody, podstawowych narzędzi rolniczych i wędkarskich oraz poprzez transfery pieniężne dla najbardziej potrzebujących rodzin”. W tym roku kwiaty, które szybko więdną, zostały zastąpione inną podziękowania - formą pomocy. Dla całej szkoły była to także dobra lekcja pomagania w praktyce.