Underground Music pod Wieżami KWK Polska

W ramach cyklu Underground Music pod Wieżami KWK Polska w Świętochłowicach zagra duet Szymon Łukowski i Michał Gozdek. Koncert odbędzie się w niedzielę, 16 lipca 2023 r. Początek o godz. 18.00.

fot. FB/Wieże KWK Polska Świętochłowice
Underground Music pod Wieżami KWK Polska

Szymon Łukowski i Michał Gozdek grają wspólnie od 2011 r. Wykonują autorską muzykę z pograniczna jazzu i swobodnej improwizacji. Na repertuar duetu składają się autorskie kompozycje i aranżacje standardów jazzowych w nieczęsto spotykanej obsadzie instrumentalnej – saksofony i fortepian.

- Minimalistyczna formuła grupy w połączeniu z precyzyjnie zakomponowanymi utworami umożliwia osiągnięcie niespotykanej w innych zespołach przestrzeni brzmieniowej, nawiązującej do stylistyki wytwórni ECM - podkreślają organizatorzy koncertu.

Michał Gozdek to absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Student fortepianu jazzowego początkowo w klasie B. Hołowni, następnie w klasie A. Żółkosia.W roku akademickim 2006/2007 był stypendystą Europejskiego Programu Wymiany Studentów ERASMUS na uniwersytecie La Miraille w Tuluzie, gdzie miał okazję czynnie uczestniczyć w warsztatach jazzowych prowadzonych przez wybitnego amerykańskiego saksofonistę W. Witta. Koncertował w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Szwajcarii, Belgii i Niemczech. Na stałe współpracuje z saksofonistą Sz. Łukowskim oraz grupą Around Jazz Quintet.

Szymon Łukowski to saksofonista, klarnecista, flecista kompozytor, aranżer, bandleader urodzony 10.06.1986 roku w Bydgoszczy. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klarnetu A. Dudzińskiego (2010) i Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie saksofonu w klasie M. Sikały (2014).

Laureat wielu nagród, m.in.: Grand Prix na konkursie Petersburska Wiosna 2019, I miejsce w kategorii Solista na Blue Note Poznań Competition (2014), Nagroda dla najlepszego instrumentalisty XVI Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych I Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu (2013), dla najlepszego Instrumentalisty XIII Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu (2008) oraz II nagrody na Student Jazz Festival w Bydgoszczy z grupą Walking Quartet (2009). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011), oraz trzykrotnie Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2013, 2015, 2019).

Swobodnie porusza się w rozmaitych stylistykach muzycznych, od jazzu, przez muzykę fusion, latin i eksperymentalną, najwięcej uwagi poświęcając współczesnej muzyce jazzowej w różnych odsłonach. Aktualnie współtworzy grupy: Szymon Łukowski Quintet, Piotr Lemańczyk Quartet, Orange Trane, Michał Gozdek Quartet, Jan Konop Big Band, Eljazz Big Band.

Występował u boku takich wykonawców jak Jerzy Małek, Cezary Paciorek, Jan Smoczyński, Maciej Sikała, Marcin Gawdzis, Przemek Dyakowski, Krystyna Stańko, Piotr Lemańczyk, Zbigniew i Jacek Namysłowscy, Ilona Damięcka, Adam Żuchowski, Tomasz Sowiński, Jan Freicher, Dominik Wania, Adam Lemańczyk, Stanisław Soyka, Kasia Kowalska, Wojciech Pulcyn, Przemysław Jarosz, Sebastian Frankiewicz Paweł Dobrowolski, Tyler Hornby, Kristian Alexandrov, Bartosz Pernal, Maciej Kądziela, Łukasz Ojdana, Michał Tokaj czy Aga Zaryan

Szymon Łukowski jest także autorem muzyki do kilku spektakli teatralnych, m.in. spektaklu „Zjednoczenie Dwóch Korei” J. Pommerata w reżyserii Łukasza Gajdzisa, skomponowanej wspólnie z Tomaszem Lewandowskim

Zielone Świętochłowice

Może Cię zainteresować:

Świętochłowice numerem 1 w rankingu Healthy Cities. Urząd otrzyma datki na realizację "Zielonego Budżetu"

Autor: Martyna Urban

09/07/2023

Społeczne sprzątanie Doliny Lipinki w Świętochłowicach

Może Cię zainteresować:

Społeczne sprzątanie Doliny Lipinki w Świętochłowicach

Autor: Redakcja NGS24

06/07/2023