Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach

W piątek, 7 października 2022 r., odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Było to zakończenie obchodów 75-lecia nadania Świętochłowicom praw miejskich i okazja do uhonorowania świętochłowickiej medalistki olimpijskiej. Sesję połączono z galą „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”.

Uroczysta sesja świętochłowickiej Rady Miejskiej odbyła się w Centrum Kultury Śląskiej w Zgodzie. Radni zebrali się przede wszystkim, by przyjąć uchwałę o nadaniu Honorowego Obywatela Miasta Świętochłowice Barbarze Wysoczańskiej – jedynej świętochłowiczanki w historii, która wywalczyła medal olimpijski.

Honorowe Obywatelstwo Świętochłowic dla Barbary Wysoczańskiej

Barbara Wysoczańska to pierwsza polska medalistka olimpijska w szermierce kobiet. Przygodę ze sportem rozpoczęła w Domu Kultury „Zgoda” (dziś Centrum Kultury Śląskiej). W igrzyskach olimpijskich uczestniczyła dwukrotnie – w Montrealu w 1976 i w Moskwie w 1980. Na tym drugim turnieju zdobyła brązowy medal w turnieju indywidualnym, a w rywalizacji drużynowej czwarte miejsce. (Trzeba jedna dodać, że te igrzyska zbojkotowały reprezentacje ponad 60 państw, co było związane z atakiem ZSRR na Afganistan).

Sportsmenka ma na swoim koncie również medale mistrzostw świata (srebrny i brązowy w turniejach drużynowych) oraz trzy tytuły indywidualnej mistrzyni Polski oraz sześć złotych drużynowych medali Mistrzostw Polski.

– Jestem stąd. Tu się wychowałam, tu spędziłam piękne lata mojego życia, zarówno sportowego jak i prywatnego. Nadal często odwiedzam Świętochłowice, godom też po śląsku. Treningi w Domu Kultury Zgoda, nauka w tutejszym liceum były bardzo pozytywnym czasem. Jestem taka wzruszona, że mogę tu dziś z wami być – mówiła Barbara Wysoczańska podczas gali (za swietochlowice.pl).

Gala „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”

Uroczystą sesję Rady Miejskiej połączono z galą „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”. Statuetki wręczono w trzech kategoriach:

  • osoba – Damian Dąbrowski, twórca autorskiej prognozy pogody
  • organizacja – Sebastian Kowolik, reprezentujące Stowarzyszenie Rowerowe Świętochłowice
  • firma – Antoni Jojko, zarządzający restauracją Prowent

Podczas gali wręczono także wyróżnienia świętochłowickim wolontariuszom pomagającym uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

Sejm Śląski

Może Cię zainteresować:

100. rocznica pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego

Autor: Redakcja NGS24

07/10/2022

Jodek potasu

Może Cię zainteresować:

Punkty dystrybucji jodku potasu w Świętochłowicach

Autor: Redakcja NGS24

05/10/2022