Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach

W piątek, 7 października 2022 r., odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Było to zakończenie obchodów 75-lecia nadania Świętochłowicom praw miejskich i okazja do uhonorowania świętochłowickiej medalistki olimpijskiej. Sesję połączono z galą „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”.

Uroczysta sesja świętochłowickiej Rady Miejskiej odbyła się w Centrum Kultury Śląskiej w Zgodzie. Radni zebrali się przede wszystkim, by przyjąć uchwałę o nadaniu Honorowego Obywatela Miasta Świętochłowice Barbarze Wysoczańskiej – jedynej świętochłowiczanki w historii, która wywalczyła medal olimpijski.

Honorowe Obywatelstwo Świętochłowic dla Barbary Wysoczańskiej

Barbara Wysoczańska to pierwsza polska medalistka olimpijska w szermierce kobiet. Przygodę ze sportem rozpoczęła w Domu Kultury „Zgoda” (dziś Centrum Kultury Śląskiej). W igrzyskach olimpijskich uczestniczyła dwukrotnie – w Montrealu w 1976 i w Moskwie w 1980. Na tym drugim turnieju zdobyła brązowy medal w turnieju indywidualnym, a w rywalizacji drużynowej czwarte miejsce. (Trzeba jedna dodać, że te igrzyska zbojkotowały reprezentacje ponad 60 państw, co było związane z atakiem ZSRR na Afganistan).

Sportsmenka ma na swoim koncie również medale mistrzostw świata (srebrny i brązowy w turniejach drużynowych) oraz trzy tytuły indywidualnej mistrzyni Polski oraz sześć złotych drużynowych medali Mistrzostw Polski.

– Jestem stąd. Tu się wychowałam, tu spędziłam piękne lata mojego życia, zarówno sportowego jak i prywatnego. Nadal często odwiedzam Świętochłowice, godom też po śląsku. Treningi w Domu Kultury Zgoda, nauka w tutejszym liceum były bardzo pozytywnym czasem. Jestem taka wzruszona, że mogę tu dziś z wami być – mówiła Barbara Wysoczańska podczas gali (za swietochlowice.pl).

Gala „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”

Uroczystą sesję Rady Miejskiej połączono z galą „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”. Statuetki wręczono w trzech kategoriach:

  • osoba – Damian Dąbrowski, twórca autorskiej prognozy pogody
  • organizacja – Sebastian Kowolik, reprezentujące Stowarzyszenie Rowerowe Świętochłowice
  • firma – Antoni Jojko, zarządzający restauracją Prowent

Podczas gali wręczono także wyróżnienia świętochłowickim wolontariuszom pomagającym uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

Sejm Śląski

Może Cię zainteresować:

100. rocznica pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego

Autor: Redakcja NGS24

07/10/2022

Jodek potasu

Może Cię zainteresować:

Punkty dystrybucji jodku potasu w Świętochłowicach

Autor: Redakcja NGS24

05/10/2022

czytaj więcej:

Węgiel

Dodatek węglowy w Świętochłowicach. Kiedy ruszą wypłaty?

Daniel beger i bartosz karcz

Echa sesji absolutoryjnej. Karcz rozegrał Begera

Świętochłowice Centrum

Zabierz głos w debacie o stanie Świętochłowic

Jacek Kamiński

Zmiana w miejskich spółkach. MPGK i MPUK mają nowego szefa

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Sw urzad

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w...