Urodziny Muzeum Powstań Śląskich z niespodziewaną rezygnacją Dyrektora

Siódme urodziny obchodzi w tym roku Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Ta placówka, mimo stosunkowo krótkiego czasu egzystencji już trwale zapisała się w działalności muzealnej, kulturalnej i edukacyjnej województwa śląskiego. To równo 7 lat temu, 18 października 2014 roku placówka ta rozpoczęła swoją działalność. W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in. abp Wiktor Skworc, prof. Jerzy Buzek oraz Elżbieta Bieńkowska.

W ciągu siedmiu lat działalności muzeum odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. To również miejsce spotkań z ważnymi osobistościami, które od czasu do czasu odwiedzają nasze miasto. Przypomnijmy, że wnętrza Muzeum Powstań Śląskich gościły m.in. Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Stosowne gratulacje z okazji rocznicy złożył dyrekcji Muzeum Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski. Udział w obchodach wziął Wiceprezydent Świętochłowic Adam Trzebinczyk a także radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Alina Nowak.

Dyrektorem Muzeum Powstań Śląskich od roku jest Iwona Szopa, wcześniej kustosz, a jeszcze wcześniej Dyrektor Muzeum Miejskiego w Świętochłowicach. Funkcję tę objęła po Halinie Biedzie, która w październiku 2020 roku złożyła rezygnację. Tymczasem okazuje się, że rezygnację z tego stanowiska złożyła również aktualna dyrektor. Powodów rezygnacji nie podano, wiemy jednak, że Iwona Szopa pozostanie w placówce na innym stanowisku. Prezydent Świętochłowic Daniel Beger ogłosił na swoim społecznościowym profilu, że nowego dyrektora Muzeum poznamy za kilkanaście dni. Na razie nie wiemy, kto nim pozostanie.