Powstanie Rondo Mirosława Breguły. Artysta urodził się w Świętochłowicach

Urodził się w Świętochłowicach, zasłynął jako chorzowianin. Mirosław Breguła, nieżyjący już lider zespołu Universe, będzie miał w Chorzowie rondo swojego imienia. Projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów.

Mirosław Breguła

Mirosław Breguła był liderem zespołu Universe, który założył w 1981 r. wspólnie z Henrykiem Czichem. Zespół szybko zyskał dużą popularność, a charakterystyczny głos Mirosława Breguły był jego znakiem firmowym. Muzyk sam komponował i aranżował większość utworów zespołu, był też autorem ponad 150 tekstów.

Do 2000 r. Mirosław Breguła wraz z Henrykiem Czichem nagrał 11 albumów, a Universe cały czas koncertowali. Zespół występował nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Niemczech, USA i na Kubie. Później artysta rozpoczął karierę solową, którą przerwał nowotwór krtani. Swój ostatni koncert dał w Teatrze Rozrywki w październiku 2007 r., gdzie wystąpił z Andrzejem Lampertem i zespołem PIN.

Rondo Mirosława Breguły będzie u zbiegu ulic Siemianowickiej i Bojarskiego

Mirosław Breguła przez długi czas zmagał się z chorobą alkoholową i 2 listopada 2007 r. popełnił samobójstwo. Został pochowany na cmentarzu przy kościele pw. św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, a w pogrzebie wzięło udział ponad 5 tys. osób. Trzy lata później na Placu Piastowskim odsłonięto jego pomnik.

Teraz o zdolnym muzyku z Chorzowa będzie przypominać także rondo u zbiegu ulic Siemianowickiej i Bojarskiego w Chorzowie Starym. Projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów, która odbędzie się 27 maja 2021 r.

- Nazwanie ronda jego imieniem będzie godnym upamiętnieniem Mirosława Breguły – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Autorem projektu uchwały jest radny Krzysztof Łazikiewicz.

czytaj więcej:

Festiwal jazz świętochłowice

Świętochłowice zapraszają na festiwal "No Woman No Jazz"

Świętochłowice biblioteka

Bibliotekarze_ze_Świon podbijają TikToka

Kolędy

Koncerty kolęd i pastorałek w Świętochłowicach

Muzeum Powstań Śląskich

Poznaj historię Powstań Śląskich w Świętochłowickim Muzeum!

Dzień Śląskiej Flagi Chorzów ul Wolności

Dzień Śląski w Chorzowie już jutro. To ważna rocznica!

„Fabryka śniegu” online

1a9baee2108527eeffc063ebca11f242 XL

Muzeum nocą