W dzielnicy Zgoda powstanie osiedle na ponad 100 mieszkań

Sim

Na Zgodzie przy ulicy Śląskiej może wkrótce powstać zupełnie nowe osiedle mieszkaniowe. Lokale mieszkalne o umiarkowanym czynszu będą alternatywą dla osób, które nie mogą lub nie chcą brać kredytu hipotecznego. Nowa inwestycja mieszkaniowa planowana jest w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, do której chcą przystąpić Świętochłowice. Poza naszym miastem akces zgłosiły jeszcze Chorzów, Zabrze i Tarnowskie Góry. Z ramienia rządu udziałowcem nowego SIM będzie Krajowy Zasób Nieruchomości.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to alternatywa dla TBS, czyli popularnych Towarzystw Budownictwa Społecznego. Ich zadaniem jest budowa osiedli z mieszkaniami na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Inwestycje mają być realizowane przez gminy, przy wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Z założenia inwestycje te mają dać mieszkania dla tych, którym banki odmawiają kredytu, lub którzy z kredytowania korzystać z różnych względów nie chcą lub nie mogą, posiadają jednak dochody na odpowiednim poziomie, gwarantującym ponoszenie kosztów najmu.

SIM Śląsk musi zostać oparta o uchwały Rad Miejskich poszczególnych miast, które wniosły akces do uczestnictwa w SIM. Taką uchwałę przyjął już w dniu wczorajszym Chorzów, a jeszcze wcześniej zrobiły to Zabrze i Tarnowskie Góry. Świętochłowice aktualnie są na etapie przygotowania projektu, który głosowany będzie na jednej z marcowych sesji Rady Miejskiej, prawdopodobnie będzie to specjalna sesja nadzwyczajna. Jeszcze w styczniu br. założenia tego projektu przedstawił świętochłowickim radnym prezydent Daniel Beger. Bardzo istotnym jest fakt, iż miasto może na ten cel otrzymać dotację, która będzie stanowiła wkład własny, a więc udział w projekcie dla Świętochłowic praktycznie odbędzie się bezkosztowo. Kwota dotacji może wynieść nawet 3 mln zł.

W Świętochłowicach nowe osiedla w ramach tej inicjatywy mogą powstać w kilku miejscach. Pierwszym z nich jest wytypowany i zaakceptowany już przez KZN teren znajdujący się w dzielnicy Zgoda. Są to nieużytki znajdujące się przy ul. Śląskiej, naprzeciw wyjazdu z ul. Zielonej. Na liczącym 1.3 ha terenie powstaną kilkupiętrowe nowoczesne bloki mieszkalne, a w nich do dyspozycji będzie około 110 mieszkań. Wstępnie planuje się, że inwestycja rozpocznie się wiosną 2022 roku, zaś pierwsze mieszkania mogą być oddane do użytku jeszcze w 2023 roku.