W Świętochłowicach budują nowy maszt antenowy. Mieszkańcy martwią się, że to 5G

Maszt

W Świętochłowicach nieopodal granicy z Chorzowem trwają prace budowlane, związane z budową w tym miejscu wysokiego masztu antenowego. Zaniepokojeni mieszkańcy zwrócili się do naszej redakcji z prośbą o ustalenie, czy jest to maszt budowany dla sieci 5G. Znamy już wszystkie szczegóły.

Tak się składa, że gdziekolwiek by się to nie działo, prawie każda budowa masztu telekomunikacyjnego spotyka się z niezadowoleniem okolicznych mieszkańców. Okazuje się jednak, że często obawy są zupełnie bezpodstawne. Żyjemy w czasach technologicznych, stąd obecność tego typu urządzeń bardzo często jest niezbędna do normalnego funkcjonowania.

Nowa, wysoka wieża masztowa wyrosła w pobliżu innej znanej w mieście wieży, czyli wieży ciśnień zlokalizowanej przy tzw. Gazowni. Nie jest to jednak maszt, który służył będzie przesyłowi technologii 5G. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe, a budowa znajduje się również na terenie należącym do PKP, tuż przy torach kolejowych.

Do czego ten maszt?

Jak się okazuje, inwestycja ta ma swój początek jeszcze w 2015 roku. Wtedy to bowiem Wojewoda Śląski wydał decyzję i pozwolenie na budowę masztu. Zakres robót obejmuje budowę wieży strunobetonowej z zespołem anten i urządzeń telekomunikacyjnych, budowę kontenera teletechnicznego oraz budowę przyłącza. PKP PLK stawia maszty telekomunikacyjne w pobliżu swoich stacji kolejowych. Ich celem jest kierowanie ruchem kolejowym, zmianie bowiem ulega stosowany system - z radiowego na cyfrowy.

Czy jest się czym martwić?

Zaniepokojeni mieszkańcy nie powinni mieć powodów do zmartwień. Anteny, jakie będą zamontowane na maszcie, działają w systemie GSM-R, jest to technologia z początku lat 90-tych. Zasięg sieci GSM-R jest zapewniony wzdłuż linii kolejowych, na odcinku do 200 metrów od torów. Jeśli zaś chodzi o przyszłe oddziaływanie elektromagnetyczne, emisja pola oddziałującego na człowieka stojącego obok takiego nadajnika jest niższa nawet od zwykłego smartfona w czasie rozmowy telefonicznej.

Trwa modernizacja innego masztu

Nie tylko maszt przy torach kolejowych zaniepokoił mieszkańców, trwają bowiem inne działania, na istniejącym już maszcie telekomunikacyjnym znajdującym się przy ulicy Harcerskiej. Tam również nie dojdzie do instalacji anten 5G, choć tu inwestorem jest już firma telekomunikacyjna. To P4 - operator sieci Play.

W ramach prowadzonych tam prac nastąpi wzmocnienie konstrukcji istniejącej wieży. Inwestor złożył wniosek o stosowne pozwolenie jeszcze w październiku 2020 r. W grudniu tego samego roku pozwolenie wydał świętochłowicki magistrat.

czytaj więcej:

Sssss

Prezydent Daniel Beger na konferencji w sprawie...

Skalka

Jak Rojbka została Skałką. Tych faktów z...

5 G

Świętochłowice są już w zasięgu sieci 5G....

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Mcdonald

Nowy McDonald’s buduje się przy średnicówce. To...

DTŚ Świętochłowice

Kolejne zmiany w ruchu przy DTŚ-ce. Potrwać mają 2 miesiące

Przemoc

Pobił Ją i zdemolował mieszkanie. Ten...