W Świętochłowicach powstał nowy, śląski mural. Czy będzie ich więcej?

W miastach naszego regionu powstaje coraz więcej murali. To nie tylko moda, ale także sposób na utrwalenie malowanego na murach dziedzictwa, historii, czy też sylwetek znanych, często zasłużonych osób. Dlatego w wielu śląskich miastach powstają te dzieła sztuki, zmieniając szaro - bury miejski obraz, na kolorowy.

Ląski Mural w Świętochłowicach

W Świętochłowicach do tej pory nie mieliśmy do murali szczęścia. Poza jednym wyjątkiem - muralem znajdującym się na budynku u zbiegu ulic Katowickiej i Bytomskiej, większość tych, które już wykonano nie stanowi ani wartości artystycznej, ani historycznej. To raczej komiksowe wymyślanki, nie wnoszące do miejskiego krajobrazu absolutnie nic, a wielu twierdzi nawet, że jeszcze bardziej szpecące miasto.

Pojawił się jednak nowy pomysł. To murale na garażach, które propaguje Związek Aktywistów Śląskich. Pierwszy z takich murali już pojawił się na jednym z garaży, przy ul. Mickiewicza w Lipinach. Wykonała go organizacja, której celem jest kultywacja kultury i tradycji regionu, do tej pory znana głownie z akcji stawiania beczek, do których nakrętki z napojów wrzucają mieszkańcy Świętochłowic. Teraz chcą również w formie murali zaakcentować śląskość w Świętochłowicach. Z podawanych przez Związek informacji wynika, że nie jest to pierwsza i ostatnia taka inicjatywa w naszym mieście.

W najbliższym czasie, w porozumieniu z właścicielami - powstaną kolejne prace. Jak zawsze - zachęcamy do współpracy - napisali na swoim profilu śląscy aktywiści.

Czy wkrótce świętochłowickie garaże diametralnie zmienią swój wizerunek przyoblekając się w charakterystyczne żółto - niebieskie ukośne pasy? Czas pokaże, a My będziemy informować.

Fot. Związek Aktywistów Śląskich (FB)

czytaj więcej:

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Dworzec PKP Świętochłowice

Wakacyjne zmiany w rozkładzie jazdy Kolei Śląskich. Sprawdź

Panorama Świętochłowic

Jest raport o stanie Świętochłowic. Weź udział w debacie!

Kalina Świętochłowice spotkanie z mieszkańcami

Na Kalinie pośmierdzi fest! Ale to ostatni rok

Vavavava

W Świętochłowicach zbiorą się Świadkowie...