W Świętochłowicach powstało miejsce dla mniejszości niemieckiej i wielbicieli języka niemieckiego

Przy ul. Cmentarnej 2 w Świętochłowicach wyznaczona została jedna z lokalizacji w projekcie LernRAUM, którego celem jest innowacyjna nauka i utrwalanie języka niemieckiego. Zajęcia kierowane są do członków Mniejszości Niemieckiej, a także osób znających i mówiących w języku niemieckim. Wszelkie aktywności w ramach projektu odbywają się w języku niemieckim.

Lern

Od niedawna LernRAUM.pl Schwientochlowitz działa na terenie naszego miasta i właśnie do mieszkańców Świętochłowic i okolic skierowana jest bogata oferta warsztatów i wykładów o różnej tematyce (historia Śląska, tworzenie ilustracji do książek dla dzieci, rozmowy o języku niemieckim, obsługa komputera czy kurs krawiecki). W spotkaniach mogą brać udział osoby w każdym wieku, a wszystkie spotkania do końca marca odbywają się online.

Projekt ten wystartował 1 maja 2020. prowadzony jest pod skrzydłami Mniejszości Niemieckiej w Polsce, realizowany przez Niemieckie Towarzystwo Oświatowe z siedzibą w Opolu. Ma jednak zasięg ogólnopolski – w ramach LernRAUM.pl powołanych zostało 21 lokalizacji na terenie całej Polski (z czego 9 znajduje się w województwie śląskim). Celem projektu jest zachęcenie członków Mniejszości Niemieckiej do aktywnego używania języka niemieckiego w codziennym życiu.

Aktualnie trwa druga edycja projektu. W tym roku oprócz jednodniowych wykładów czy warsztatów proponowane są dłuższe kursy, w tym intensywna naukę języka niemieckiego.W ramach projektu zostaną przeprowadzone kursy, warsztaty i wykłady. Dzięki temu uczestnicy będą mieli możliwość poprawy swojego języka i zostaną zmotywowani do mówienia po niemiecku w codziennych sytuacjach. Aktywności projektu „LernRAUM.pl” będą prowadzone przez doświadczonych referentów i wykładowców którym obszerna wiedza i wysoki poziom języka pozwolą na ciekawe przedstawienie danego zagadnienia z zakresu literatury, kultury czy życia codziennego.