W Świętochłowicach przybywa cyfrowych tablic na przystankach. Jest kolejna

Jak grzyby po deszczu wyrastają w śląskich miastach nowe elektroniczne tablice na przystankach komunikacji publicznej. Kolejna taka tablica została już zainstalowana w Świętochłowicach. To dzielnica Zgoda i jeden z najważniejszych przystanków w mieście: Zgoda Skrzyżowanie.

Jak informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego, tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (bo tak to się fachowo nazywa) zainstalowano już w 18 gminach, na blisko 90 przystankach komunikacji miejskiej (stan na początek marca 2021 r.). Są to urządzenia, dzięki którym pasażerowie wiedzą, za ile minut przyjedzie ich autobus, tramwaj czy - w przypadku Tychów - trolejbus. Transformacja cyfrowa objęła także solarne automaty biletowe oraz Punkty Obsługi Klienta.

Druga elektroniczna tablica w mieście jest na przystanku tramwajowym na Zgodzie

Nowe urządzenia działają już m.in. w Będzinie, Bytomiu, Chorzowie, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich, Zabrzu, Sosnowcu i Katowicach, a od niedawna również w Świętochłowicach. Pierwsza z takich tablic jeszcze w 2020 roku została zamontowana na przystanku tramwajowym w centrum miasta (przystanek: Świętochłowice Kościół, u zbiegu ulic Katowickiej i Bytomskiej).

Druga tablica od niedawna jest zainstalowana na przystanku tramwajowym Zgoda Skrzyżowanie, tuż przy rondzie u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Śląskiej, niedaleko Lidla. Przebiegają tamtędy linie:

  • 9 (tramwaj)
  • 7 (autobus)

W Świętochłowicach ciągle mniej elektronicznych tablic niż w sąsiednich miastach

Jak na razie, nasze miasto ma takich tablic mniej niż miasta ościenne, dla przykładu - w Bytomiu i Rudzie Śląskiej jest ich już pięć, w Chorzowie zaś cztery.

Najnowsze wersje tablic mają dodatkowe udogodnienia tj. wyświetlanie informacji po obu stronach oraz zmieniony kształt, dzięki czemu treści są lepiej czytelne. Ponadto na każdej tablicy znajduje się kamera, która dba o bezpieczeństwo i przeciwdziała aktom wandalizmu.

Fot. Katarzyna Pachelska