W Świętochłowicach wzrosną stawki za wywóz śmieci

Od 1 lipca w Świętochłowicach wzrosną stawki za wywóz odpadów komunalnych – uchwałę w tej sprawie przyjęła świętochłowicka Rada Miasta.

Smieci

Ile wyniosą nowe stawki za wywóz śmieci w Świętochłowicach?

W Świętochłowicach za odbiór odpadów segregowanych zapłacimy 26,50 zł od osoby, a za odpady zmieszane 53,00 zł. Jak informuje Urząd Miejski w Świętochłowicach teraz gmina co miesiąc dokłada do wywozu odpadów 300 tys. zł, a – zgodnie z nowymi przepisami – miasto nie może na odpadach zarabiać, ani do nich dokładać. Nadzorować to będzie Regionalna Izba Obrachunkowa.

- Rozumiemy Wasz żal i rozgoryczenie, jednak zmiana była konieczna, aby miasto w tym zakresie działało zgodnie z prawem – czytamy w komunikacie UM Świętochłowice.

Wśród przyczyn podwyżki opłat za odbiór odpadów miasto wymienia m.in.:

  • wzrost opłaty środowiskowej o ponad 1000% z 24 zł do 270 zł
  • wzrost cen na instalacjach komunalnych, np. energii elektrycznej
  • podwyższenie opłaty za zagospodarowaniu balastu, czyli pozostałości po tym czego nie udało się odzyskać

Stawki za wywóz odpadów rosną we wszystkich miastach

W związku z nowymi regulacjami prawymi dotyczącymi gospodarki odpadami stawki za wywóz śmieci rosną we wszystkich miastach. Większość gmin z naszego regiony takie podwyżki wprowadziła już wcześniej. Dla porównania w Zabrzu od maja stawka za odbiór odpadów segregowanych wyniesie 27,70 zł, w Chorzowie od kwietnia 26,90 zł, w Siemianowicach Śląskich od marca jest 25,95 zł, a w Katowicach od stycznia 21,00 zł.