W szachy o Puchar Prezydenta

W sobotę, 7 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Świętochłowicach rozegrano IV Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży o Puchar Prezydenta Miasta Świętochłowice. Impreza ta przyciąga sporą rzeszę amatorów „królewskiej gry” i nie inaczej było tym razem. Na starcie stanęło 58 zawodniczek i zawodników reprezentujących kluby z Tychów, Gliwic, Katowic, Boguszowic, Koszęcina, Jastrzębia Zdrój, Czeladzi, Zabrza, Chrzanowa, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Bytomia, Dąbrowy Górniczej i Świętochłowic.

Gospodarzem imprezy był Młodzieżowy Dom Kultury, a organizatorami byli Szkolne Koło Szachowe „Jedynka” Świętochłowice, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka” i Urząd Miasta w Świętochłowicach.

Zawody rozgrywano na dystansie pięciu rund tempem gry P 30, a rolę sędziego głównego w tej edycji pełnił Rafał Faron. „Walka” o turniejowa trofea trwała blisko pięć godzin. Oprócz tego w tym turnieju można było wypełnić normy na kategorie szachowe i uczyniła to szóstka zawodników ze Świętochłowic. Kategorię IV zdobył Szymon Sawicki, a kategorię V osiągnęli Maciej Szczepanowski, Bartosz Gąska, Szymon Kilka, Piotr Kwapuliński oraz Mateusz Kumela.

Na podium dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach stanęli:

Kategoria do lat 11

Dziewczęta
1. Natalia Gmaj – SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza
2. Julia Wieczorek – MDK Chorzów
3. Urszula Smitka – UKS przy SP nr 8 Chrzanów

Chłopcy
1. Igor Frey – KSz HETMAN Katowice
2. Harjith Rajbharath – KSz HETMAN Katowice
3. Ostap Hevko – Katowice

Kategoria do lat 15
1. Jeremi Wesołowski - KSz HETMAN Katowice
2. Wojciech Tim – UKS Pałac Młodzieży Katowice
3. Wojciech Rojek – MDK Chorzów

Najlepszych szachistów turnieju honorowali: Elżbieta Augustyn – Komandera, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka”, Aleksandra Gajda – Kania, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury oraz Jerzy Plichta, Kierownik Szkolnego Koła Szachowego „Jedynka” Świętochłowice.

Ponadto wszystkie zawodniczki i zawodnicy, którzy nie zmieścili się na podium otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Sportowa atmosfera, niecodzienne przeżycia i zacięta rywalizacja szczególnie wśród najmłodszych pozwalają pozytywnie patrzeć w przyszłość szachów na Śląsku.