W trosce o mniejszych braci - czyli jak pomaga się zwierzętom w Świętochłowicach

Zima na całego. Śnieg, mróz i częste zamiecie. Coraz trudniej o pożywienie i ciepły kąt dla wielu samotnych zwierzaków. Na szczęście los zwierząt nie jest obojętny dla społeczników, którzy niezależnie od tego, czy dzień, czy noc pomagają naszym braciom mniejszym. Na pochwałę zasługuje także działalność schronisk!

Kot

Aktualnie w bytomskim schronisku przebywa około 75 psów, oraz 30 kotów. To właśnie tam trafiają bezpańskie psy z naszego miasta. Od czterech lat prowadzona jest akcja ,,przezimuj staruszka’’ , polega ona na przygarnięciu starszego psa na okres zimy. Jak powiedziała Agnieszka Szołtysik, wiele zwierzaków, zostaje w tych rodzinach na stałe.

Los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny także dla urzędników. W Urzędzie Miasta w Świętochłowicach, raz w miesiącu wydawana jest karma dla kotów, tych udomowionych i tych bardziej dzikich. W mieście porozstawiane są budki w , których koty mogą się schronić przed zimnem. Jest wielu sympatyków tych zwierzaków, którzy poświęcają swój czas, by dać im jeść i zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo.

Wsparcie dla kotów daje też świętochłowicka Fundacja Kocia Brygada, która przygarnia , leczy i pomaga. Choć formalnie fundacja działa od października zeszłego roku, to już od dwóch lat intensywnie zajmuje się kocimi problemami. Przez ten czas udało się uratować , wyleczyć i oddać do adopcji ponad 200 kotów. Nie jest łatwo, jak stwierdza Agnieszka Kowlik - ,,najdroższe jest leczenie’’, a niestety nie ma gwarancji , że uda się każdego kota uratować. Bardzo często trafiają , pod opiekę Fundacji koty , które straciły właściciela, zgubiły się bądź poznały człowieka z całkiem innej – tej najgorszej strony.

Nasi Bracia mniejsi, poza pełna miską i ciepłym kątem, też zasługują na miłość, bo kochać potrafią i to najszczerzej. Warto, otworzyć się na taka przyjaźń. Warto zobaczyć ten film, aby przekonać się, jak wiele w naszym mieście robi się dla potrzebujących naszej pomocy zwierzaków!

https://www.youtube.com/watch?v=S-NtiQQThZQ