We Francji aresztowano Polaka wspinającego się na Wieżę Montparnasse. To Spider-Man ze Świętochłowic?

Francuska policja aresztowała w piątek wieczorem polskiego turystę, który bez żadnych zabezpieczeń próbował wejść po ścianie na szczyt 210-metrowej Wieży Montparnasse w Paryżu – informuje PAP za francuskimi mediami. To prawdopodobnie Marcin Banot, czyli Spider-Man ze Świętochłowic.

Montparnasse tower

Spider-Man próbował wejść na Wieżę Montparnasse

Wieża Montparnasse to drugi pod względem wysokości budynek w stolicy Francji – ma 210 m wysokości i 59 kondygnacji. Jak podaje PAP mężczyzna zaczął się wspinać na wieżowiec ok. godz. 20.00. Na filmach w portalach społecznościowych widać jak mozolnie wspina się po szklanej ścianie budynku, a jego wyczyn obserwują ludzie na dole.

- Kiedy wyszłam ze stacji metra, zobaczyłam strażaków, policję. Myślałam, że dzieje się coś poważnego. Ponieważ wszyscy mieli głowy uniesione w górę, więc i ja podniosłam wzrok. Zobaczyłam mężczyznę w białej koszulce, wspinającego się na wieżowiec gołymi rękami, bez liny i żadnych zabezpieczeń - dziennik "Le Parisien" cytuje słowa Claire, mieszkanki Paryża, która była świadkiem wydarzenia.

Mieszkanka Paryża dodaje, że ludzie początkowo myśleli, iż to próba samobójcza, ale szybko się zorientowali, ze mężczyzna jest zupełnie spokojny i posuwa się do góry.

- Wspinał się cicho, w bardzo płynny sposób, jakby robił to przez całe życie. Zrozumieliśmy, że to dla niego wyzwanie i tłum zaczął bić brawo - przytacza słowa Claire "Le Parisien".

Śmiałek nie dotarł jednak samodzielnie na szczyt Wieży Montparnasse. Wspinaczka została przerwana w połowie drogi, gdy po linie z dachu spuścił się ratownik i wciągnął mężczyznę na górę. Jak podaje PAP przedstawił się on jako turysta z Polski, został aresztowany i przewiezony na komisariat.

Śmiałek wspinający się w Paryżu to Spider-Man ze Świętochłowic?

Francuski youtuber zajmujący się tematyką wspinaczkową, Nicolas Mathieux, zasugerował, że wspinacz to Marcin Banot, znany jest pod pseudonimem "polski Spider Man". Banot pochodzi ze Świętochłowic, a wejście na Wieżę Montparnasse to już kolejna jego próba zdobycia wieżowca bez zabezpieczeń. W czerwcu ubiegłego roku wspiął się w ten sposób na hotel Marriott w Warszawie.

fot. pixabay.com