Weekend z Korfantym w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zaprasza na „Weekend z Korfantym”. Wydarzenie zaplanowano na najbliższą niedzielę, 17 września 2023 r.

Weekend z Korfantym w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Wojciech Korfanty to jeden z najbardziej znanych Górnoślązaków. Był polskim przywódcą narodowym na Górnym Śląsku. W latach 1901-1908 członkiem Ligi Narodowej, w ramach której współpracował z Romanem Dmowskim, oraz posłem do Reichstagu (1903-1912 i 1918) oraz pruskiego Landtagu (1903-1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. W 1920 r. został mianowany przez rząd polski komisarzem plebiscytu na Górnym Śląsku. Kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. Był także dyktatorem III Powstania Śląskiego.

Określany jest jako jeden z ojców niepodległej Polski, ale niepodległa Polska nie była dla niego zbyt łaskawa. W II RP był jednym z przywódców Chrześcijańskiej Demokracji, a w 1923 przez trzy miesiące nawet wicepremierem. Skonfliktowany był jednak z Józefem Piłsudskim i późniejszym sanacyjnym wojewodą śląskim Michałem Grażyńskim. Po zamachu majowym został aresztowany i osadzony w twierdzy Brzeskiej. Po uwolnieniu powrócił na Górny Śląsk, ale w obawie przed dalszymi represjami udał się na emigrację do czeskiej Pragi.

Powrócił do Polski w kwietniu 1939 r. i został aresztowany. Trafił na Pawiak, gdzie spędził prawie trzy miesiące. Zwolniono go z powodu ciężkiej choroby, a kilka tygodni później zmarł. Okoliczności jego śmierci do dziś budzą kontrowersje. Jedna z hipotez mówi, że został otruty w więzieniu.

„Weekend z Korfanty”. Program wydarzenia

W niedzielę, 17 września 2023 r., w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zaplanowano wydarzenie artystyczno-historyczne „Weekend z Korfantym”. Program obejmuje atrakcje dostosowane do różnych grup wiekowych i zainteresowań:

  • Warsztaty filmowe będą okazją dla grupy osób z niepełnosprawnością intelektualną narodowości polskiej oraz młodzieży ukraińskiej do eksploracji świata kina i sztuki filmowej.
  • Gry powstańcze przeniosą uczestników w czasy walk o niepodległość, pozwalając im nauczyć się historii w atrakcyjny sposób.
  • Konkurs wiedzy o Wojciechu Korfantym pozwoli na sprawdzenie swojej wiedzy historycznej i zdobycie atrakcyjnych nagród.
  • Pokazy strojów powstańczych i umundurowania Policji Województwa Śląskiego pozwolą na odkrycie tajemniczego świata ubiorów z czasów walk o niepodległość.
  • Pokazy rowerów i samochodów z okresu międzywojennego przeniosą uczestników w erę międzywojenną, kiedy to Polska odzyskała niepodległość.
  • Specjalne zwiedzanie muzeum dedykowane dla młodzieży ukraińskiej i polskiej pozwoli na bliższe poznanie historii regionu i naszej wspólnej przeszłości.

„Weekend z Korfantym” rozpocznie się o godz. 10.30.

Mural z Grażyńskim i Korfantym w Świętochłowicach jpg

Może Cię zainteresować:

Tego jeszcze nie było: Korfanty z Grażyńskim na jednym muralu, w Świętochłowicach. „Pragniemy, aby ten mural stał się miejscem refleksji nad historią”

Autor: Redakcja

05/08/2023

Muzeum Powstań Śląskich

Może Cię zainteresować:

Co z rozbudową Muzeum Powstań Śląskich? Na przygotowanie projektu potrzebne jest 246 tysięcy złotych

Autor: Redakcja NGS24

18/08/2022