Wielkanoc w Chropaczowie i w Piaśnikach. Sprawdź informacje z parafii

Jesteśmy w trakcie Wielkiego Tygodnia Wielkiej Nocy. To już drugi rok, kiedy nie możemy w pełni uczestniczyć w przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych. Sprawdziliśmy informacje z różnych parafii związane z obchodami tego świątecznego czasu. Dziś wieści z Chropaczowa i z Piaśnik.

Parafie

Jedną z najbardziej oczekiwanych przez wiernych informacji jest ta o święceniu pokarmów. W obu parafiach nie będzie stacjonarnej formy święcenia w kościele, dlatego księża zachęcają, aby błogosławieństwa świątecznych pokarmów dokonała osoba, która pełni funkcję głowy rodziny. Tekst błogosławieństwa znajduje się na stronie internetowej każdej z tych parafii: www.parafiachropaczow.pl oraz www.wsercujezusa.pl.

Parafia piaśnicka na swoim kanale na Youtube transmituje msze święte. Parafia w Chropaczowie robi podobnie, przy czym dla odmiany dzieje się to na oficjalnym profilu parafii na Facebook'u. Każdy z wiernych tych dwóch parafii może w ten sposób brać udział w mszach i uroczystościach.

Wielki Piątek (obowiązuje ścisły post)

Piaśniki

 • 7:00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy (do godz. 18:00)
 • 7:30 - Ciemna Jutrznia
 • 8:00 - Droga Krzyżowa
 • 9:00 - Droga Krzyżowa dla dzieci
 • 18:00 - Liturgia Męki Pańskiej- Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie do godz. 21:00

Parafia w Chropaczowie nie opublikowała rozkładu Mszy Świętych, prawdopodobnie obowiązuje normalny rozkład tygodniowy

Wielka Sobota

Piaśniki

 • 7:00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie (do godz. 20:00)
 • 7:30 - Ciemna Jutrznia
 • 20:00 - Wigilia Paschalna7:00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy (do godz. 18:00)

Parafia w Chropaczowie nie opublikowała rozkładu Mszy Świętych, prawdopodobnie obowiązuje normalny rozkład tygodniowy.

Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego

Piaśniki

 • 6:30 - Msza św.
 • 7:30 - Msza Św. w kaplicy szpitalnej
 • 8:30 - Msza Św.
 • 10:00 - Msza Św.
 • 11:30 - Uroczysta Msza Św. z udziałem chóru „Ex Animo”
 • 16:00 - Nieszpory świąteczne
 • 16:30 - Msza Św.

Parafia w Chropaczowie nie opublikowała rozkładu Mszy Świętych, prawdopodobnie obowiązuje normalny rozkład tygodniowy.

Poniedziałek Wielkanocny

 • Obie parafie nie opublikowały informacji, prawdopodobnie obowiązuje normalny rozkład tygodniowy.

Odpusty w Triduum Paschalnym w Piaśnikach

Podczas Triduum Paschalnego odpust zupełny pod zwykłymi warunkami można uzyskać, spełniając następujące dzieła:

 • W Wielki Czwartek – udział w Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie „Przed tak wielkim Sakramentem”;
 • W Wielki Piątek – pobożny udział w adoracji Krzyża i jego ucałowanie w czasie obrzędu liturgicznego;
 • W Noc Zmartwychwstania – udział w Wigilii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Archidiecezja wskazała wytyczne dla parafii

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc przesłał do parafii specjalne wskazówki i wytyczne na czas na Wielkiego Tygodnie w czasie pandemii.

Tradycyjne godziny odprawiania ceremonii w Wielkim Tygodniu mają zostać utrzymane. Arcybiskup udzielił też zezwolenia proboszczom, którzy chcą zorganizować coś dodatkowego – a mianowicie drugiej Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Miałaby ona być odprawiana po południu i dedykowana przede wszystkim rodzinom dzieci wczesno- i pierwszokomunijnych. Inicjatywa w tej sprawie leży tu po stronie proboszczów.

W wytycznych czytamy o tym, że w sytuacji, w której większość wiernych nie będzie mogła w Wielki Piątek uczestniczyć w adoracji Krzyża, proboszczowie powinni ich zachęcić, żeby to nabożeństwo zorganizowali tego dnia w swoich mieszkaniach. Byłoby dobrze, gdyby wierni „wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie”.

Będzie za to można w tym roku wrócić do budowy w kościołach zarówno ciemnicy, jak i Bożego Grobu. Arcybiskup zachęca do prowadzenia w nich adoracji Najświętszego Sakramentu. „Niech w tym epidemicznym czasie miejsca adoracyjnej modlitwy odznaczają się prostym wystrojem, eksponującym Tego, który jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata!” – napisał.

W wytycznych czytamy też: „Zaniechamy urządzania procesji rezurekcyjnej, ze względu na trudności w zachowaniu dystansu między wiernymi, którego domagają się wymogi sanitarne. Z tych samych względów nie organizujemy tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Należy natomiast zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst błogosławieństwa należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożyć w kościołach”.

Arcybiskup zaznaczył, że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną w kraju i w województwie śląskim nie można wykluczyć, że wytyczne będą na bieżąco modyfikowane.