Wielkanoc w Lipinach. Sprawdź informacje z parafii na Wielki Tydzień

Jesteśmy w trakcie Wielkiego Tygodnia Wielkiej Nocy. To już drugi rok, kiedy nie możemy w pełni uczestniczyć w przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych. Zwróciliśmy się do parafii ze Świętochłowic o informacje związane z obchodami tego świątecznego czasu. Chcemy się dowiedzieć, jak funkcjonują w trudnym okresie pandemii, wszak przed nami najważniejsze święta w roku. Dziś publikujemy informacje, jaki otrzymaliśmy z Parafii pw. Św. Augustyna w Lipinach

Lipiny

Jedną z najbardziej oczekiwanych przez wiernych informacji jest ta o święceniu pokarmów. Parafia w Lipinach, w odróżnieniu od parafii na Zgodzie nie będzie prowadziła święcenia pokarmów w formie transmisji online. Księża z Lipin zachęcają, aby błogosławieństwa świątecznych pokarmów dokonała osoba, która pełni funkcję głowy rodziny. Tekst błogosławieństwa znajduje się na stronie internetowej parafii: www.parafialipiny.pl

Księża informują, że w Parafii św. Augustyna w Lipinach wszystkie wydarzenia z życia kościoła transmitowane są online na kanale parafii na portalu YouTube. Odbywają się tam transmisje na żywo, również w formie streamingu. Ze względu na limity osób w kościołach (48 osób maksymalnie w kościele w Lipinach) zachęca się duchową formę uczestnictwa w bieżących wydarzeniach. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa, a także zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Wielki Czwartek

  • Godz. 17.00 i godz. 19.00 Msze św. Wieczerzy Pańskiej
  • Po drugiej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 21.00.

Wielki Piątek (obowiązuje ścisły post)

  • Godz. 9.00 i godz. 15.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Podczas Drogi Krzyżowej o godz. 15.00 również Koronka do Miłosierdzia Bożego rozpoczynająca nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego.
  • Godz. 17.00 i 19.00 Liturgia Męki Pańskiej.
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie w Wielki Piątek do godz. 21.30.

Wielka Sobota

  • Adoracja Chrystusa w Bożym Grobie od godz. 8.00 do godz. 18.00.
  • O godz. 20.00 Wigilia Paschalna, która rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa. Nie będzie procesji rezurekcyjnej.

Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego

  • Msze św. według porządku niedzielnego o godz. 8.00, 10.00, 12.00, 16.30 oraz dodatkowo o godz. 15.00 i 18.00 (msza recytowana)

Poniedziałek Wielkanocny

  • Msze św. według porządku niedzielnego o godz. 8.00, 10.00, 12.00, 16.30 oraz dodatkowo o godz. 15.00 i 18.00 (msza recytowana)

Spowiedź święta w Wielkim Tygodniu

W wielkim tygodniu zachęca się wiernych do skorzystania z możliwości przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania.

  • Poniedziałek, Wtorek , Środa – od godz. 7.30 do 8.00 oraz od 17.00 do 18.00.
  • Wielki Czwartek - od godz. 8.00 do 9.30 oraz od 15.00 do 16.00
  • Wielki Piątek – od 8.00 do 10.00 oraz od 15.00 do 16.00 i od 20.30 do 21.30
  • Wielka Sobota – od 8.00 do 11.00 oraz od 15.00 do 18.00.

Archidiecezja wskazała wytyczne dla parafii

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc przesłał do parafii specjalne wskazówki i wytyczne na czas na Wielkiego Tygodnie w czasie pandemii.

Tradycyjne godziny odprawiania ceremonii w Wielkim Tygodniu mają zostać utrzymane. Arcybiskup udzielił też zezwolenia proboszczom, którzy chcą zorganizować coś dodatkowego – a mianowicie drugiej Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Miałaby ona być odprawiana po południu i dedykowana przede wszystkim rodzinom dzieci wczesno- i pierwszokomunijnych. Inicjatywa w tej sprawie leży tu po stronie proboszczów.

W wytycznych czytamy o tym, że w sytuacji, w której większość wiernych nie będzie mogła w Wielki Piątek uczestniczyć w adoracji Krzyża, proboszczowie powinni ich zachęcić, żeby to nabożeństwo zorganizowali tego dnia w swoich mieszkaniach. Byłoby dobrze, gdyby wierni „wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie”.

Będzie za to można w tym roku wrócić do budowy w kościołach zarówno ciemnicy, jak i Bożego Grobu. Arcybiskup zachęca do prowadzenia w nich adoracji Najświętszego Sakramentu. „Niech w tym epidemicznym czasie miejsca adoracyjnej modlitwy odznaczają się prostym wystrojem, eksponującym Tego, który jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata!” – napisał.

W wytycznych czytamy też: „Zaniechamy urządzania procesji rezurekcyjnej, ze względu na trudności w zachowaniu dystansu między wiernymi, którego domagają się wymogi sanitarne. Z tych samych względów nie organizujemy tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Należy natomiast zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst błogosławieństwa należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożyć w kościołach”.

Arcybiskup zaznaczył, że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną w kraju i w województwie śląskim nie można wykluczyć, że wytyczne będą na bieżąco modyfikowane.