Wielki Tydzień w świętochłowickich parafiach. Informacje dla wiernych ze Zgody

Jesteśmy w trakcie Wielkiego Tygodnia Wielkiej Nocy. To już drugi rok, kiedy nie możemy w pełni uczestniczyć w przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych. Zwróciliśmy się do parafii ze Świętochłowic o informacje związane z obchodami tego świątecznego czasu. Chcemy się dowiedzieć, jak funkcjonują w trudnym okresie pandemii, wszak przed nami najważniejsze święta w roku. Jako pierwsze, publikujemy informacje z parafii pw. Św. Józefa na Zgodzie.

Zgoda

Jedną z najbardziej oczekiwanych przez wiernych informacji jest ta o święceniu pokarmów. Parafia informuje, że w tym roku święcenie pokarmów na stół wielkanocny odbędzie się poprzez transmisję w internecie w sobotę o g. 12:00. Prosi, by każdy przygotował w domu stół wielkanocny i w południe przyjął błogosławieństwo pokarmów wokół stołu rodzinnego poprzez transmisję na kanale youtube parafii. Księża zachęcają do pokropienia darów stołu wodą święconą, którą można naczerpać w kościele. Księża zachęcają również, żeby zrobić w tym czasie pamiątkowe zdjęcie rodzinne i przesłać je następnie na adres mail parafii: zgoda@katowicka.pl. Za zgodą rodziny zdjęcia te zostaną wywieszone na stronie parafialnej.

Parafia informuje, że nieprzerwanie transmituje swój streaming na kanale Parafia Zgoda na portalu YouTube. Odbywają się tam transmisje na żywo. W kościele zaś odbędą się Msze Święte w dniach Triduum Paschalnego. Przez cały tydzień kościół będzie otwarty dla adoracji i modlitwy indywidualnej w ciszy. Pamiętajmy jednak, że od soboty w miejscach kultu religijnego obowiązuje nowy limit – na jedną osobę musi przypadać 20 mkw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa, a także zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Wielki Czwartek - Dzień ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa

 • Msze św. o 8:00, 17:00 i 19:00;
 • od 20:00 czuwanie modlitewne przy Chrystusie w ciemnicy – prowadzi młodzież

Wielki Piątek - Dzień męki i śmierci Chrystusa na krzyżu (obowiązuje ścisły post)

 • godz. 8:00 - Gorzkie żale;
 • godz. 9:00 - Liturgia godzin: „ciemna jutrznia";
 • godz. 10:00 - Droga Krzyżowa;
 • godz. 18:00 - Liturgia Męki Pańskiej;
 • godz. 20:00 - Droga krzyżowa

Wielka Sobota - dzień adoracji Pana w Bożym Grobie

 • godz. 9:00 - Liturgia godzin: „ciemna jutrznia";
 • godz. 12:00 - święcenie pokarmów online;
 • godz. 20:00 - Wigilia Paschalna – prosimy o przyniesienie do kościoła świeczki;
 • Adoracja Krzyża św. odbywać się będzie w ten dzień do godz. 19:00.

Spowiedź święta w Wielkim Tygodniu

W wielkim tygodniu zachęca się wiernych do skorzystania z możliwości przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania.

 • Pon-śr: 7:00-8:30; 17:00-20:00 lub do ostatniego penitenta;
 • Czw: 7:00-10:00; 16:00-20:00 lub do ostatniego penitenta;
 • Pt: 7:00-11:00; 16:00-18:00; 19:00-20:00 lub do ostatniego penitenta;
 • sob: 7:00-12:00; 14:00-16:00; 19:00-20:00

Archidiecezja wskazała wytyczne dla parafii

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc przesłał do parafii specjalne wskazówki i wytyczne na czas na Wielkiego Tygodnie w czasie pandemii.

Tradycyjne godziny odprawiania ceremonii w Wielkim Tygodniu mają zostać utrzymane. Arcybiskup udzielił też zezwolenia proboszczom, którzy chcą zorganizować coś dodatkowego – a mianowicie drugiej Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Miałaby ona być odprawiana po południu i dedykowana przede wszystkim rodzinom dzieci wczesno- i pierwszokomunijnych. Inicjatywa w tej sprawie leży tu po stronie proboszczów.

W wytycznych czytamy o tym, że w sytuacji, w której większość wiernych nie będzie mogła w Wielki Piątek uczestniczyć w adoracji Krzyża, proboszczowie powinni ich zachęcić, żeby to nabożeństwo zorganizowali tego dnia w swoich mieszkaniach. Byłoby dobrze, gdyby wierni „wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie”.

Będzie za to można w tym roku wrócić do budowy w kościołach zarówno ciemnicy, jak i Bożego Grobu. Arcybiskup zachęca do prowadzenia w nich adoracji Najświętszego Sakramentu. „Niech w tym epidemicznym czasie miejsca adoracyjnej modlitwy odznaczają się prostym wystrojem, eksponującym Tego, który jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata!” – napisał.

W wytycznych czytamy też: „Zaniechamy urządzania procesji rezurekcyjnej, ze względu na trudności w zachowaniu dystansu między wiernymi, którego domagają się wymogi sanitarne. Z tych samych względów nie organizujemy tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Należy natomiast zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst błogosławieństwa należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożyć w kościołach”.

Arcybiskup zaznaczył, że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną w kraju i w województwie śląskim nie można wykluczyć, że wytyczne będą na bieżąco modyfikowane.