Wieża ciśnień może stwarzać zagrożenie. Interweniowali strażacy

Kilka dni temu jeden z najbardziej znanych świętochłowickich zabytków stał się obiektem poważnej interwencji miejskich służb. Na miejsce przybyło aż 5 zastępów Straży Pożarnej a także Policja.

Wieza

Jak czytamy na stronie Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach, 08.03.2021 roku o godzinie 13:19 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach otrzymało zgłoszenie o luźnym elemencie obróbki dekarskiej na kopule wieży ciśnień, na wysokości około 40 metrów. Po przybyciu na miejsce działań zastępów straży pożarnej potwierdzono, że z wieży ciśnień na wysokości około 40 metrów zwisa blacha stwarzająca zagrożenie dla pieszych lub pojazdów. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia był silny wiatr.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dotarciu na dach wieży ciśnień przez otwór okienny pod iglicą oraz usunięciu zwisającego fragmentu blacharskiego dachu do wnętrza wieży ciśnień przy użyciu technik alpinistycznych wykonanych przez zadysponowaną na miejsce Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego.

Wieża ciśnień to obiekt wybudowany w 1909 roku na terenie zwanym obecnie "gazownią", choć trzeba nadmienić, że w czasie, gdy go budowano były to tereny Hajduk Wielkich. Mimo planów sprzed lat na jej renowację, nie udało się zabytku zrewitalizować. Od 1999 roku stanowi on niestety własność prywatną, a spadkobiercy właściciela, który zmarł niestety nie są zainteresowani aby obiekt ten mogła przejąć gmina Świętochłowice. Mamy nadzieję jednak, że coś wreszcie się w tym kierunku zadzieje, gdyż w przeciwnym przypadku - przy dalszej degradacji, może stanowić nawet w przyszłości zagrożenie katastrofą budowlaną. Byłoby tego zabytku szkoda.


Źródło: Materiały prasowe PSP Świętochłowice
Fot PSP Świętochłowice