Wieże KWK „Polska” od stycznia dołączą do Szlaku Zabytków Techniki.

Zwiedzanie zabytków dziedzictwa przemysłowego staje się jedną z najważniejszych oraz najbardziej dochodowych i rozwojowych gałęzi turystyki.

1379b5de7cb668c186ab48a9361eabd7 XL

Do grona miast, które mogą pochwalić się industrialnymi perełkami, dołączyły Świętochłowice.

Odrestaurowane wieże KWK „Polska” od 2014 roku brały udział w Industriadzie jako obiekty zaprzyjaźnione. Teraz ich ranga wzrosła. Świętochłowickie wieże oficjalnie zostały wpisane na Szlak Zabytków Techniki. Nie wszystkie obiekty i zabytki mogą tam się znaleźć.

Trzeba sprostać określonym, dosyć surowym wymaganiom.

Świętochłowickie wieże spełniły wszystkie kryteria i zapewne staną się jednym z najciekawszych miejsc na zabytkowym szlaku.

- Do Szlaku dołączy 6 obiektów znakomicie wykorzystujących dziedzictwo przemysłowe dla potrzeb turystyki i kultury. Posiadające odpowiednią infrastrukturę oraz ofertę w pełni gotową dla szerokiego grona odbiorców. Możemy być pewni, że znacząco wzmocnią ofertę Szlaku. Dodatkowo nasza współpraca z nimi przetestowana została podczas Industriady - wyjaśnia Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Przypomnijmy, że dwa lata temu w Świętochłowicach zrewitalizowano teren przemysłowy po byłej KWK „Polska” w dzielnicy Zgoda.

Obiekty pozostałe po dawnym przemyśle wydobywczym przeszły gruntowny remont.

Miasto, przy pomocy środków unijnych, odrestaurowało znajdujące się tam dwie zabytkowe wieże wyciągowe - Basztową i Kozłową. U ich podnóża powstał kompleks kulturalno-
rekreacyjny z labiryntem łączącym pięć stref tematycznych.

Na początku Szlak Zabytków Techniki składał się z 29 obiektów, a w 2017 roku będzie ich już 42. Oprócz Wież KWK „Polska” w Świętochłowicach do szlaku dołączą także Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, Muzeum Śląskie w Katowicach, osiedle patronackie KWK „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach, Browar Zamkowy w Cieszynie oraz Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, na którym znajdują się najbardziej interesujące obiekty industrialne regionu, utworzył 10 lat temu samorząd województwa. Na szlaku znajdują się obiekty reprezentujące tradycje górnicze, hutnicze, energetykę, kolejnictwo, łączność, włókiennictwo, produkcję wody oraz przemysł spożywczy. Są tu m.in. kopalnie, osiedla robotnicze, browary, fabryki, koleje wąskotorowe i muzea. (fil)