Wojenne znalezisko na Kalinie. Znamy więcej szczegółów. Są zdjęcia!

Kalina3

Wczoraj jako pierwsi poinformowaliśmy o znalezieniu w stawie Kalina artefaktu z czasów II wojny światowej. Dziś więcej szczegółów w tej sprawie przekazał Urząd Miejski.

Świętochłowicki magistrat informuje, że podczas prowadzonych prac związanych z rozbrojeniem bomby ekologicznej, czyli remediacją stawu Kalina w Świętochłowicach znaleziono pochodzącą z czasu II wojny światowej wieżę wartowniczą. Wieża ta w poniedziałek 17 maja 2021 r. zostanie przetransportowana do Parku Heiloo w dzielnicy Piaśniki, gdzie stanie w pobliżu schronu bojowego nr 39.

Wieża jest w dobrym stanie. Waży 2,5 tony, a jej rozmiary to 250 cm wysokości i 138 cm średnicy. Wieża wartownicza służyła wojskom niemieckim jako ochrona przed nalotami.

Akcję przewiezienia obiektu znad Kaliny do Heiloo organizuje wykonawca remediacji stawu – firma Menard przy wsparciu Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Ekspozycja znaleziska odbędzie się z pomocą miłośników fortyfikacji ze stowarzyszenia "Pro Fortalicium" z koła terenowego Świętochłowice.