Wspólnoty mieszkaniowe w Świętochłowicach. Tam się inwestuje!

W Świętochłowicach funkcjonuje kilkaset wspólnot mieszkaniowych. Tych, którymi w imieniu miasta zarządza spółka mieszkaniowa MPGL jest prawie 160. Ostatnie 2 lata przepracowano tam bardzo dobrze, a wartość zrealizowanych w nich inwestycji przekracza aż 7 milionów złotych!

Wspolnoty

Nie każdy wie, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej jest największym zarządcą nieruchomości w Świętochłowicach. Spółka zarządza nie tylko powierzonymi budynkami gminnymi, ale również wieloma wspólnotami mieszkaniowymi. O tym, że poziom zarządzania tym zasobem jest naprawdę wysoki świadczy ilość i wartość wykonywanych w nim inwestycji, a szczególnie w ostatnich dwóch latach.

Przełomowy okazał się rok 2019, w którym zrealizowano w budynkach wspólnotowych inwestycje o wartości prawie 3,5 miliona złotych, w tym aż cztery termomodernizacje, którym poddane zostały budynki przy ul. Chorzowskiej 40-42, Pocztowej 18, Nowej 8 oraz Chopina 15. Rok kolejny - 2020 był jednak pod tym względem jeszcze lepszy, bo wartość zrealizowanych w nim inwestycji to nieomal 5 milionów złotych. Kolejne budynki jakie zostały w nim poddane termomodernizacji to te, znajdujące się przy ul. Wyzwolenia 47-49, Zubrzyckiego 2, Wyzwolenia 71-73-73A, Wiśniowej 18, Morcinka 21 oraz Żołnierskiej 11-13-15.

Łącznie w ciągu dwóch ostatnich lat pod zarządem MPGL wykonano więc aż 10 termomodernizacji, dla porównania - największa w mieście spółdzielnia mieszkaniowa wykonała ich w tym samym czasie pięć. Prawie 90% wartości inwestycji opartych jest na kredytowaniu zewnętrznym, ale to dziwić nie może, ponieważ mechanizm jest zawsze ten sam - wspólnota zaciąga kredyt inwestycyjny, który jest następnie spłacany ze składek udziałowców na fundusz remontowy.

Plany na rok obecny są również ambitne. Dziś już wiemy że zaplanowana została termomodernizacja kolejnego dużego budynku, a będzie to Jodłowa 1-3-5-7-9-11, ponadto trwają już prace w związku z uciepłownieniem dziewięciu budynków przy ul. Średniej, gdzie wkrótce pożegnamy się z "kopciuchami" a dzielnica Chropaczów będzie miała czystsze powietrze. To wydarzenie bez precedensu w skali miasta od wielu, wielu lat. Do tego rok 2021 będzie bogaty w remonty dachów, wymiany balkonów i wiele innych prac w budynkach wspólnot mieszkaniowych. Plany mogą się jednak jeszcze zmieniać, ponieważ w związku z trwającym stanem epidemii zebrania na których m.in. ustalane są plany remontów na bieżący rok nie mogą zostać przeprowadzone w tradycyjnej formie, dlatego obecnie są jeszcze w trakcie uzgodnień z zarządami poszczególnych wspólnot.

czytaj więcej:

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Podopieczni nowego klubu

Otwarcie nowego Klubu Dziecięcego

Świętochłowice Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark Bożonarodzeniowy w Świętochłowicach

Narzędzia

„Złota Rączka” ze Świętochłowic. Wyniki konkursu

Złodziej ze Świętochłowic

Kradł alkohol i… słodycze. Wpadł w Świętochłowicach