Wybierz się na niedzielny spacer po Lipinach. To będzie wyjątkowa przechadzka!

Projekt „Familoki” poświęcony jest koloniom robotniczym na Górnym Śląsku i Zagłębiu oraz tradycjom i zwyczajom ich mieszkańców. W tym roku odbyły się już trzy spacery wraz z Familokami, po kolonii Ballestrema na Rokitnicy, po Orzegowie i po dawnej dzielnicy hutniczej w Gliwicach, przyszedł czas na kolejny - tym razem w Lipinach.

212751303 4246537522036006 386575361875489262 n

To miejsce pełne perełek i ciekawej historii. Dzięki hucie Silesia, Lipiny znacznie się rozwinęły w XIX wieku. Podczas spaceru, zobaczymy, gdzie mieszkańcy chodzili do szkoły, gdzie odbywały się targi i odpusty oraz jak szkody górnicze wpłynęły na kształt dzielnicy.

Odwiedzimy miejsca, gdzie Lipiny stały się planem filmowym. Lipiny to miejsce, gdzie wciąż śląskie tradycje są kultywowane, a podczas świąt Bożego Ciała mieszkańcy do dziś ubierają stroje regionalne. W niedzielę 18 lipca o godzinie 16:00 spotykamy się pod pomnikiem Powstańca Śląskiego na placu Słowiańskim. Wycieczka będzie trwać około 2 godzin. Udział w wycieczce jest bezpłatny.

W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki proszeni są o zachowanie dwumetrowych odstępów między uczestnikami oraz zakładanie masek we wnętrzach zwiedzanych obiektów. Organizatorem projektu jest Instytut Pracy i Edukacji. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.