Wycieczki po Świętochłowicach w święto Metropolii

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kończy pięć lat. Z tej okazji w sobotę, 2 lipca 2022 r., po raz pierwszy odbędzie się święto Metropolii. Zaplanowano blisko sto wydarzeń, w tym metropolitalne mikrowyprawy. Dwie z nich odbędą się w Świętochłowicach.

Muzeum Powstań Śląskich

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia została utworzona 1 lipca 2017 r., na mocy rządowego rozporządzenia. Jak mówi przewodniczący zarządu GZM, Kazimierz Karolczak, piąte urodziny to świetny czas, by jeszcze lepiej się poznać i wspólnie świętować. Od tego roku więc, w okolicach 1 lipca, organizowane będzie święto Metropolii. Pierwsze obędzie się pod hasłem „Kierunek GZM: Poznajmy się w Metropolii”.

- Stawiamy przede wszystkim na turystykę lokalną. Chcemy popularyzować, integrować i wykorzystać zróżnicowane potencjały i zasoby obszaru GZM z dziedziny turystyki. Chcemy pokazać to, co najlepsze, najpiękniejsze i najciekawsze w gminach GZM – podkreśla Kazimierz Karolczak.

Na pierwsze święto Metropolii przygotowano 94 wydarzenia, w tym aż 68 mikrowypraw w 35 gminach. Jak zapewniają w GZM mikrowyprawy będą i zaskakujące i tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin.

Spacer doliną Lipinki

Z okazji pierwszego święta Metropolii w Świętochłowicach zaplanowano dwie mikrowyprawy. Pierwsza z nich to „PRZYRODA ODZYSKUJE SWÓJ TEREN – POZNAJEMY DOLINĘ LIPINKI”. W trakcie spaceru będzie można zobaczyć jak natura odzyskuje to, co utraciła na rzecz przemysłu – kopalni „Śląsk-Matylda” oraz huty cynku „Guidotto”.

Wycieczka poprowadzi m.in. przez punkt widokowy na hałdzie „Kopyto”, a po drodze będzie można poznać przemysłową historię tego terenu. Dolina Lipinki to obecnie ważny obszar pod względem ornitologicznym oraz ostoja wielu gatunków płazów i gadów. Występują tu również rzadkie gatunki roślin. O tym również będzie mowa podczas spaceru.

Spacery rozpoczną się o godz. 10.00, 12.30 i 15.00 na skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Pileckiego. Rezerwacje przyjmowane są mailowo pod adresem: biuro@mpsl.pl lub telefoniczne pod numerem: 32 245 23 88.

Spacer przez Centrum i Piaśniki

Kolejna mikrowyprawa to „SPACEREM PO ŚWIĘTOCHŁOWICACH”. Przeniesie on jego uczestników w czasy Powstań Śląskich i intensywnej industrializacji regionu.

Podczas wycieczki będzie można poznać zabytki i obiekty poprzemysłowe, które zostały wykorzystane w nowy sposób. Trasa spaceru obejmie także Muzeum Powstań Śląskich i świętochłowicką „Skałkę”. Dużą atrakcją będzie zwiedzanie ciężkiego schronu bojowego nr 39 w Piaśnikach.

Spacery rozpoczną się o godz. 10.00 i 14.00 w Muzeum Powstań Śląskich, przy ul. Polaka 1. Rezerwacje przyjmowane są mailowo pod adresem: biuro@mpsl.pl lub telefoniczne pod numerem: 32 245 23 88.