Wymarzyli sobie to miejsce i dopięli swego! Powstanie "Dom, który stawia na nogi"

Inicjatywa, o której mowa w tym artykule jest dobitnym przykładem, że marzenia się spełniają, jeśli tylko bardzo tego chcemy. Przepiękna idea stworzenia w Świętochłowicach miejsca, w którym schronienie znajdą dzieci, które nie doświadczyły ciepła domowego ogniska staje się faktem. A wszystko dzięki konsekwencji i wierze, z którą projekt ten od początku realizuje świętochłowicka Fundacja Rodzin Polskich im. Św. Jana Pawła II.

Fundacja Rodzin Polskich
Dom stawia na nogi

Już kilka miesięcy temu pisaliśmy na stronach naszego portalu o projekcie powstania "Domu, który stawia na nogi". W zamyśle pomysłodawców, takim miejscem miała być wyłączona z użytkowania kamienica w samym centrum Świętochłowic, przy ul. Rzecznej 5. Nadarzyła się ku temu idealna okazja, bowiem w kwietniu 2021 roku Gmina Świętochłowice wystawiła budynek na sprzedaż. Przetarg wskazywał na 200 tys. zł ceny wywoławczej na start. Rozstrzygnięto go 28 maja, a najwyższą cenę zaproponowała właśnie Fundacja Rodzin Polskich. Ostateczna cena, jaką uzyskano w postępowaniu przetargowym wyniosła 379 105,70 zł. Problem jednak w tym, że fundacji nie udało się na czas zgromadzić całości potrzebnej do zakupu budynku kwoty. Rozpoczął się wyścig z czasem, społecznicy postanowili bowiem z determinacją pozyskać te środki poprzez pieniężną zbiórkę.

Wiara czyni cuda

Jeszcze w sierpniu pisaliśmy, że społecznikom brakuje do zakupu kamienicy prawie 300 tys zł. Fundacja zwracała się do gminy o przedłużenie terminu zawarcia aktu notarialnego. Obawiano się, że w przypadku nie uzbierania potrzebnej kwoty, przepadnie wpłacone wadium, a dodatkowo, budynek ten może wpaść w ręce któregoś z deweloperów. Determinacja jednak się opłaciła, pozytywne nastawienie i konsekwencja w dążeniu do tego szlachetnego celu zasługuje na podziw. Pieniądze na ten cel przekazywali mieszkańcy, przedsiębiorcy i organizacje społeczne. Specjalny list polecający wystosowała członek Zarządu Województwa Śląskiego, Izabela Domogała, potwierdzając przy okazji, że projekt ten wpisuje się w politykę całego województwa śląskiego.

Marzenie staje się faktem

Szczęście dopełniło się z początkiem grudnia 2021 roku. W spontanicznym klipie opublikowanym na profilu fundacji na Facebooku, fakt nabycia własności budynku ogłosił Prezes Eugeniusz Fick. Wraz z kamienicą, społecznicy nabyli przynależną do niej działkę. Na uwagę zasługuje również fakt, że miejsce to znajduje się nieopodal siedziby fundacji, która mieści się przy ul. Kubiny 2.

To będzie Polskie Centrum Rodziny

Dziś fundacja zaprezentowała oficjalną nazwę. To "Polskie Centrum Rodziny im. Królowej Pokoju z Medjugorie". Aby to się jednak stało, niezbędny jest kompleksowy remont budynku, dlatego społecznicy rozpoczynają kolejne działania w celu pozyskania na niego środków. Można ich wesprzeć wpłacając pieniądze na konto 48 1750 0012 0000 0000 3312 8134, lub poprzez internetową zbiórkę, do której link znajduje się tutaj: https://zrzutka.pl/dom-ktory-s...

Fot. Fundacja Rodzin Polskich

Fundacja Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II chce stworzyć bezpieczny dom dla najmłodszych, dzięki takim miejscom dzieci nie są m.in. skazane na pobyt w ośrodkach wychowawczych. Pod skrzydła Fundacji trafiają często dzieci, które zostały skrzywdzone przez los, a to właśnie mały człowiek najbardziej potrzebuje uwagi, akceptacji i miłości. Fundacja rozwija się, organizuje zajęcia warsztatowe, wspiera także osoby starsze i społecznie wykluczone. Co widać po komunikacji o własnych działaniach, nie szuka poklasku na siłę. To również bardzo cenne w dzisiejszych czasach doświadczenie.

W planach jest stworzenie miejsca przyjaznego nie tylko dla dzieci ze Świętochłowic. Cichą przystań sprzyjającą rozwojowi mogliby odnaleźć także wychowankowie domów dziecka, samotne kobiety w ciąży czy osoby chore wymagające stałej opieki. Choć w naszym mieście jest wiele rodzin pełnych, kochających się, nie brak także i takich, które zmagają się z trudną sytuacją życiową, czy nawet rozpadem. To właśnie z myślą o nich ma powstać to miejsce – bezpieczny i przytulny dach nad głową. To ma być dom, który stawia na nogi. Ma pomóc w starcie do dalszego życia - czytaliśmy w przygotowanych materiałach.

Aby dom zyskał drugie życie, musi przejść udaną przebudowę. Projekt zakłada, by na parterze znalazła się świetlica środowiskowa, na I piętrze przewidziane jest miejsce na mieszkania chronione, II piętro ma być przeznaczone dla samotnych matek, z kolei na dachu znalazłyby się zielone ogrody.